Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Умеем ли да дишаме правилно?

Умеем ли да дишаме правилно?

РалицаРалица
Новак
15735
Умеем ли да дишаме правилно?

Не случайно повечето съвременни курсове, независимо дали става въпрос за йога, аеробика или други, започват с изучаване на правилното дишане.

В това понятие се включват познанията за начина на дишане, честотата и дълбочината на дихателните движения.

Дишането през носа е може би най-правилният начин за вдишване. Това е така, тъй като вдишаният въздух преминава през носовия филтър, преди да попадне в трахеята и бронхите.

Умеем ли да дишаме правилно?

Правилното дишане трябва да е дълбоко, бавно и ритмично.

Дихателните упражнения могат условно да се разделят на три основни типа в зависимост от продължителността на вдишването и издишването.

1. Упражнения с равномерно вдишване и пълно издишване с последващо краткотрайно задържане на дишането (за 3-5 секунди). Този метод дишане е изключително здравословен. По този начин се осигурява необходимият приток на кислород , като съответно се отделя натрупания въглероден двуокис. При хората в добра физическа форма и правилен ритъм на дишане честотата на дихателните движения в покой не превишава 10-12 вдишвания и издишвания за минута. Тези, които не спортуват, правят около 14-18 дишания в минута. При децата ритъмът естествено е ускорен.

Този тип дихателни упражнения се препоръчва за отпаднали хора, с намалена работоспособност и концентрация.

2. Упражнения за дълбоко дишане. При него дишането отначало е равномерно, но постепенно се задълбочава. Времето за вдишване и издишване е почти еднакво, между тях няма пауза. Трябва да се диша свободно, бавно и ритмично.

Упражненията са подходящи за лечение или превенция на стомашно-чревни заболявания. Особено ефективен е при колит и запек. Дава добри резултати и при състояния на безсъние и бързо изморяване.

3. При този метод при вдишване гръдният кош се повдига, а коремът се „гълта“. При издишване коремът се издига, а гръдният кош се отпуска. Дишането е бавно, равномерно и дълбоко.

Този тип дишане се препоръчва при хора с хипертония, хронично възпаление на белите дробове и бронхите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest