Ezine.bg»Статии»Здраве»Още в Древен Китай са ползвали терапията с цветя

Още в Древен Китай са ползвали терапията с цветя

Още в Древен Китай са ползвали терапията с цветя

Цветотерапията е позната у нас и като терапия на д-р Бах или Бахова терапия. Тя представлява естествена, уникална лечебна система, известна още и в Древен Китай.

Античните общества са умеели да лекуват чрез целителната сила на растенията. Има свидетелства, че културите в Египет, Малайзия, Африка и Австралия са използвали цветята за лечение.

Най-старият писмен документ за това датира от 16 век и принадлежи на европейския лекар Парацелз, използвал цветни есенции за лечението на емоционални разстройства.

Д-р Бах е черпил знания от келтското познание на уелските си предци, които винаги са ползвали за лечебни цели диворастящи цветя в комбинация с вода и слънце. Седем години са му били необходими, за да открие всичките 38 есенции.

Методът на д-р Бах е признат още през 1983 г. от Световната здравна организация. Тя признава, че цветята влияят положително на човешката психика и засилват имунната система.

С цветна терапия се работи срещу болести като астма, сенна хрема, мигрена, сърдечни смущения или просто грип.

Добре известно е, че състоянието на продължително безпокойство, страх или несигурност изчерпват жизнените сили на човека. В такова състояние тялото губи естествената си устойчивост към болестите, независимо дали става въпрос за вирусни, храносмилателни или по-сериозни заболявания.

Д-р Бах стигнал до извода, че причината за болестите е в самите нас, в душевната дисхармония ни. Стигнал и до заключението, че можем отново да бъдем здрави, облягайки се на собствените си сили и природата.

Какви са принципите на цветната терапия? Много растения притежават медицински свойства и те отдавна се използват в билковата медицина. Д-р Бах обаче счита, че истински лековитите растения съдържат много по-голяма сила.

В днешно време практикуващите цветолечители продължават да изследват многостранното действие на цветните лекове. Докато в основата на хомеопатията е принципът "Подобното се лекува с подобно", то при цветолечението се залага на противоположното.

От откриването им до днес, вече близо 70 години, не е наблюдаван страничен ефект или вреда от действието на цветните лекове, разкрива д-р Малина Тоцева. Тя е педиатър и психолог, който практикува цветотерапията у нас.

Личната комбинация от цветни лекове се приема под формата на капки както от възрастни, така и от деца. Изборът на цветните лекове е строго индивидуално като предписването става не спрямо конкретната болест, а в зависимост от моментното емоционално и ментално неразположение на личността, добавя специалистката.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest