Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»За или против приспивателните?

За или против приспивателните?

Жана Г.Жана Г.
Новак
554197
Безсъние

Ако страдате от сериозни проблеми със заспиването или се будите по няколко пъти на нощ, не взимайте веднага приспивателни, а се опитайте да се справите с помощта на изпитани народни средства.

Ако те не помагат, посъветвайте се със специалист, който да ви предпише приспивателни. Но имайте предвид, че започнете ли веднъж, ефектът на приспивателните бързо отминава и организмът ви ще има нужда от все по-голяма доза от тях.

Затова е по-добре да опитате да се справите сами с проблема си. Всеки ден преди лягане се разхождайте на чист въздух за десетина минути.

След това взимайте топла вана, изключете телевизора, пуснете си тиха музика и си легнете в чистото легло в предварително проветрената спалня.

Не четете книги, не гледайте филми, слушайте музиката със затворени очи и си представяйте, как краката и ръцете ви натежават. Представяйте си различни красиви картини, спомняйте си за отпуската си и си представяйте любими места.

Приспивателни

За да сте сигурни, че ще заспите, изпийте чаша топло мляко с добавка от една чаена лъжичка мед, няколко ментови листенца за аромат и съвсем малко канела.

До възглавницата си сложете ароматно топче от памук, напоен с любимото ви етерично масло. Намажете тялото си с ванилов лосион преди лягане – този аромат действа успокояващо и отпускащо.

До леглото, на нощното шкафче, оставете чаша със студен чай от мента и лайка, подсладен с малко мед. Ако се събудите, изпийте малко от чая и се опитайте отново да заспите. При събуждане не включвайте телевизор или книга.

Приспивателните се препоръчват само в крайни случаи, когато наистина нищо друго не помага. Но обикновено на другия ден ще се чувствате като пребити. Това се дължи най-вече на действието на някои от съставките на приспивателните, които ви карат на другия ден да сте вяли, отпуснати и да не можете да се концентрирате.

Въпреки това на пазара вече се срещат и приспивателни, за които се твърди, че не влияят върху концентрацията и към тях не се привиква.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest