Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Първа помощ при инфаркт

Първа помощ при инфаркт

Жана Г.Жана Г.
Новак
554197
Инфаркт

Първата помощ при инфаркт е много важна, тъй като може да спаси живот на човека, преди да са пристигнали лекарите. Често хората нямат понятие какво трябва да направят в такива случаи.

Понякога хората, претърпели инфаркт, загиват заради липсата на информираност у околните за това какво трябва да направят в критичната ситуация или от вцепеняващия ги моментен страх да се опитат да помогнат.

Бърза помощ

Сред симптомите на инфаркт са появата на интензивна и продължителна болка зад гърдите и в лявата половина на гръдния кош. Болката се усеща също така в лявото рамо, ръката и е много силна. При инфаркт се наблюдават световъртеж, изпотяване, гадене и обща слабост.

Когато се окажете в близост до човек, който е претърпял инфаркт, не трябва да изпадате в паника и трябва да извършите действия, които да подпомогнат състоянието на болния.

Важно е болният да може да диша добре. За тази цел се свалят тесните дрехи или се разкопчават. Той трябва да се сложи да легне, но така, че горната част на тялото му да е по-високо от долната, за да не се натоварва сърцето.

Първа помощ при инфаркт

При инфаркт е важно на всеки пет минути да се проверява честотата на пулса и кръвното налягане. Препоръчва се пострадалият да сдъвче един аспирин, който разрежда кръвта и подобрява процесите на обмяна в засегнатия участък на сърдечния мускул. Ако болният не е в състояние да дъвче, аспиринът се стрива на прах и се слага в устата му.

При загуба на съзнание или на дишане и пулс болният трябва да се сложи в легнало положение на пода и да се реанимира. Тук трябва много да се внимава, защото трябва да се направи прекардиален удар.

Той представлява къс силен удар с юмрук в гърдите, но това крие много опасности, затова е добре да се прави от човек, който има опит.

Препоръчва се да се прави на пострадалия масаж на сърцето и изкуствено дишане. На всеки 15 натискания в областта на сърцето се правят две вдишвания и издишвания и се проверява за пулс. Ако не се появи пулс, процедурата се повтаря. Такъв масаж се прави само върху твърда равна повърхност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.1
512
411
34
22
10
Дай твоята оценка:

Коментари (14)

Изпрати
Диана Антонова, Варна
Диана Антонова, Варна
20.06.2013 22:22
Имам личен опит /преден инфаркт на миокарда и байпас през 2004г/ и потвърждавам написаното. Най-важното е да се вдшва и издишва въздух от болния. Помагат 30 гр уиски за съдоразширване. Необходимо е да се запази самообладание. Помага акропресура на ушната мида с ноктите на палеца и показалеца / по-добре е да се убоде с игла/ в меката част на ухото. Боли, но е ефикасно. Доста е страшно да се присъства на инфаркт, но сега е възможно да се решат бързо и качествено проблемите като се проведе с болнични условия поставяне на стенд/ове. Така организма може да се възстанови за 2-3 три дни. При добро лечение инфърктът не е страшен ако пробивът не е прекалено ... голям и силен.
3
0
Христослава Гергиева
Христослава Гергиева
20.06.2013 16:29
Поздравявам ви, че сте написали, макар и кратка, информация каква трябва да бъде реакцията ни при инфаркт. Баща ми почина наскоро от инфаркт и чак след това започнах да се просвещавам по темата. Всички признаци са били налице, но кой да ти знае...
Може да разнищите темата, защото на практика малко знаем за това състояние, а край нас всеки ден се случва да чуем, че еди кой си получил инфаркт.
Поздрави,
4
0