Ezine.bg»Статии»Здраве»Кариеси в устата на 68 процента от децата ни

Кариеси в устата на 68 процента от децата ни

Детски Зъби

Според координаторa на Националната програма за профилактика на оралните заболявания, д-р Николай Шарков, 68 на сто от децата, които са на 5 или 6-годишна възраст в големите градове имат кариеси. В по-малките населени места този процент достига 74. Според доктор Шарков това ще рече, че при най-малките дечица четири временни зъба са с кариеси, при децата на 12 години, това са средно три зъба, а при 18-годишните младежи става дума за средно шест зъба.

21 600 деца са прегледани по време на програмата за профилактика на оралните заболявания, а резултатите не са никак добри. Оказва се, че 65 на сто от 18-годишните младежи имат болни венци. На форум, който беше организиран от Българския зъболекарски съюз, доктор Шарков сподели и друга важна информация.

Според данните, които специалистът изложи, хората между 35 и 40 години, имат по 17 засегнати от кариеси зъби – 8 са излекувани, 6 премахнати, а три изобщо не са лекувани. Цели 13 на сто от 60-годишните нямат зъби, заяви още доктор Шарков. Още от ранна детска възраст българите имат изключително лошо орално здраве, категоричен е специалистът.

Той прави сравнение на българското и холандското здравеопазване, тъй като холандското се смята за най-доброто в Европа. Оказва се, че ако в Холандия всеки човек разполага със 175 евро на година за зъболечение, то у нас се падат по едва 14.62 лв. това ще рече, че месечната сума е 1.22 лв. С възмущение доктор Шарков отбелязва, че това е колкото едно билетче за градския транспорт. Той смята, че за стоматологичната помощ годишно са необходими 2.5 млрд. лева.

Задачата на Националната програма за профилактика на оралните заболявания е да направи силанизацията по-популярна, като за тази цел са проведени 10 кръгли маси през изминалата година. Тази програма е уникална не само за България, но и за Европа.

Кариес

Според доктор Борислав Миланов, част от разговорите, които са проведени на тези кръгли маси са били свързани с проблемите, които се появяват за изпълнението на програмата. Отчетено е повишение в културата на участващите, твърдят специалистите и по-голямата част от разговорите са били за минерални води и пастите за зъби.

В Пловдив е проведена среща с деца, които страдат от диабет – резултатите показват, че денталното им здраве е в плачевно състояние. Доктор Миланов се надява и очаква програмата да послужи за създаване на политики при силанизирането. Резултатите да бъдат видими след няколко години.

Целевата група на силанизацията са децата между 6 -8 години, добави доктор Виктория Жекова, която отговаря за процеса. Той всъщност представлява профилактично покритие с материал, който предпазва от кариес, защото образува бариера срещу бактериите.

Очаква се благодарение на тази програма, кариесите при деца на 6 години да намалеят и 50 на сто от малчуганите да нямат подобни проблеми. Силанти са поставени на повече от 50 000 деца, а в програмата са се включили доброволно около 400 лекари. Доктор Миланов ни информира, че за да бъдат поставени силанти, достатъчно е само разрешението на родителите. Дори не е нужно да са здравно осигурени, допълва специалистът.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest