Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Здравословни ползи от дряна

Здравословни ползи от дряна

МаринаМарина
Джедай
4687
Напитка от дренки

Известни са много ползи от дряна, като се използват не само неговите плодове, но и листата и кората му. Особено популярен е в народната медицина. Дрян е разклонено дърво високо до 8 метра, с напукана кора на стъблото. Листата са прости, с елипсовидна форма. Цветовете са дребни, жълти. Плодът е червен, продълговато елипсовиден, месест, с една костилка. Цъфти през февруари-март, преди развитието на листата. Плодовете узряват през август-октомври.

Традиционно се използва неговата дървесина за направата на дръжки за инструменти, а плодовете - дренки, често изсушени участват в направата на мармалади, сиропи, дори и ракия.

Листата, цветовете, плодовете и кората били използвани за боядисване на дрехи в различни багри – жълто, червено, черно. Като тъмните плодове на дряна се смята, че са благоприятни при диария и дизентерия, а кората срещу жълтеница.

Компот от дренки

Дрянът съдържа 9 % захари, органични киселини, минерали, Витамин С и други. Всички части на дряна имат стягащи свойства понеже съдържат танин, който участва в свързването и утаяването на протеини и на него се дължи стипчивият вкус на някои чайове и вино. Така той е ефективен при диария и действа като лечебен дезинфектант за организма, а листата могат да бъдат използвани за изчистване от вътрешни паразити.

Има различни начини да се приготвят различни отвари с дрян.

За общо действие се използват две супени лъжици от плодовете, които се варят с 250 мл вода за 15 минути, като отварата се пие по три чаши дневно.

При диария се вари 1 чаена лъжица листа отново в 250 мл вода и се вари под капак за 15 минути, изцежда се и се изпиват 2 – 3 чаши от разтвора.

За лечение на хемороиди се използват 2 супени лъжици от кората, варят се с 1 литър вода за 30 минути, изцеждат се отново като отварата се използва външно.

Плод на дрян

Може да се приготви още тинктура от плодовете, кората или листата с добавен алкохол. Тя е полезна при стомашно–чревни разстройства, спазми, диария, екземи, кожни инфекции, подагра, жълтеница, болести на черния дроб, късогледство, чревни паразити и други.

В народната медицина с отвара от плодовете на дряна се лекува простуда и треска, а с отвара от листата - стомашно-чревни болести. Дренките действат запичащо, кръвоспиращо и понижават температурата. Плодовете и кората имат още противовъзпалителни, противоанемични свойства. Отварата действа и за успокояване на възпалени венци.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest