Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Ракът на гърдата се влошава от изкуствено осветление

Ракът на гърдата се влошава от изкуствено осветление

МаринаМарина
Джедай
4687
Рак на гърдата

За пръв път учени доказват, че продължителното излагане на изкуствена светлина повишава риска от злокачествено заболяване на гърдата.

Рискови групи според тях са освен хората, използващи често изкуствено осветление нощно време, но и работещите нощни смени, при които този фактор е неизбежен.

Тези причини обясняват и защо в развитите страни ракът на гърдата е по-често срещано заболяване, за разлика от по-слабо развитите такива. От последни проучвания става ясно, че в индустриалните страни то се среща 5 пъти по-често.

Изследване на американските специалисти показва, че излагането на изкуствена светлина през нощта стимулира растежа и развитието на туморните клетки на гърдата и едновременно с това се потиска производството на хормона мелатонин.

Той обаче е изключително важен за съня на човека, за регулиране на телесната температура, за регулиране функциите на жлезите с вътрешна секреция. Освен това предпазва от редица болести като инфаркт, инсулт, астма и се счита, че има противораков ефект, когато е в нормални стойности.

Изкуствено осветление

Неговото секретиране е различно през отделните часове, като стойностите са най-високи между полунощ и 5 часа сутринта. И именно това е времето, когато хората използват изкуствената светлина.

Резултатите са въз основа на опити с мишки от женски пол, на които са им били присадени човешки туморни клетки на гърдата. Учените изследвали кръвни проби в три различни части на дена – през деня, рано сутринта, както и по време на излагане на артефициални лъчи.

Установено било, че кръвта, взета по тъмно, забавя растежа на злокачествените клетки с 80 на 100 % и именно тя съдържа най-много мелатонин. А тази от момента на експозицията с изкуствени лъчи стимулира раковите клетки.

С тези изследвания, учените потвърждават, че изкуствената светлина е рисков фактор и честото ѝ въздействие ни разболява.

Проучването върху животните показало още, че тази светлина потиска и нивата на мелатонина, за който се смята, че противодейства на туморните клетки.

Изследователите смятат, че ако бъдат направени още изследвания в областта и резултатите за вредното действие на изкуствената светлина се потвърдят, ще се наложи смяна на работния модел.

Това 24/7 общество не е в хармония с нашият биологичен часовник – допълват още специалистите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest