Ezine.bg»Статии»Здраве»Изкуствени утроби раждат бебетата ни до 30 г

Изкуствени утроби раждат бебетата ни до 30 г

Бебе

Възможно е след около 30 години бебетата вече да се раждат извън човешкото тяло. Тази технология е известна под името ектогенеза и се разработва още от началото на 2001 година.

Вече са извършени няколко експеримента с ембриони на гризачи в матки, които са прикрепени към машини, играещи ролята на плацента. Учените се категорични, че тази нова технология може да бъде много полезна, тъй като благодарение на нея ще се намали броят на мъртвите раждания.

Развиващи се по този начин, ембрионите ще могат да бъдат наблюдавани отблизо и ще могат да бъдат лекувани много по-лесно, ако се разболеят.

Разбира се, идеята има и своите критици, според които тази технология ще промени социалните роли в обществото. Освен това много от критиците смятат, че така ще бъде разрушена връзката между детето и майката.

Ектогенеза всъщност се нарича развиването на организъм извън тялото на майката и се използва за развитието на бактерии и на животни, а терминът е въведен за първи път през 1924 година.

Ученът, който първи споменава за ектогенезата, е Дж. В. С. Холанд, който е твърдял, че през 2074 година повечето от ражданията ще се случват в тази изкуствена утроба.

Според сведения, британският учен е смятал, че едва една трета от всички раждания ще са по естествен път.

Изкуствените утроби ще имат също сак с амниотична течност, както и изкуствена матка. Специална система пък отделя отпадъците.

Всички тези апарати ще следят развитието на детето – сърдечния му ритъм, теглото и др. Според специалистите тази технология може да бъде използвана и при жени, които не могат по естествен път да износят дете поради различни увреждания.

Методът може дори да замени сурогатните майки, като по този начин ще се намали значително смъртността сред жените по време на бременността или по време на раждането. Освен това учените, които защитават технологията, отбелязват, че методът ще може да бъде използван и от хомосексуалните двойки.

Специалистите смятат, че тази нова технология може да влезе в употреба след около двадесет години и да стане достъпна за хората до 30 години.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest