Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Какво трябва да знаем за туберкулозата на стомаха?

Какво трябва да знаем за туберкулозата на стомаха?

МаринаМарина
Джедай
4687
Бактерии в Стомаха

Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което най-често засяга белия дроб (в 90 % от случаите). В останалите 10 % може да инфектира коремните органи, сърцето, мозъка, кожата и други.

Абдоминалната туберкулоза може е резултат от първична инфекция или реактивирането на латентен причинител в организма. Тези скрити инфекции могат да се получат при отслабена имунна система, при заболявания като СПИН, тежки инфекции, недохранване.

Туберкулозата на стомаха е една от формите на белодробна туберкулоза, която може да засегне органите, разполагащи се в коремната кухина. От заболяването могат да пострадат далака, панкреаса, черния дроб, лимфни възли или други разположени в съседство.

Този вид туберкулоза е една от най-често срещаните форми на извънбелодробна туберкулоза. Заразяването може да стане по кръвен път или чрез поглъщане на бацилите, причинители на болестта, които се откриват в телесните течности.

Различават се три вида абдоминална туберкулоза – асцитична, при която се събира течност в корема; обструктивна, причиняваща чревна непроходимост и жлезиста. При последната се засягат лимфните възли.

Стомашни Проблеми

Симптомите, които могат да насочат вниманието към туберкулоза на стомаха са фебрилитет, загуба на апетит, а оттам и намаляване на телесното тегло. Наблюдават се често и стомашни колики, подуване на корема, запек, нощно изпотяване и постоянна умора.

Поставянето на диагнозата абдоминална туберкулоза изисква болнично наблюдение на пациента. Това означава, че потвърждаването на болестта не може да стане с лабораторни изследвания, били те кръвни или от друг тип.

С цел подпомагане на диагностика може да се направи тест Манту, изследване на черния дроб, ултразвуково изследване на корема, лапароскопско изследване или други по преценка на лекуващия лекар.

Лечението от своя страна включва прилагането на противотуберкулозни препарати, чийто прием продължава повече от година. Най-честите, които влизат в употреба са Рифампицин, Етамбутол, Изониазид и други.

Оперативното лечение зависи от вида туберкулоза и състоянието на пациента. Като често се пристъпва първо към медикаментозна терапия, която да повлияе състоянието и оплакванията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest