Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Какво е мелиоидоза?

Какво е мелиоидоза?

МаринаМарина
Джедай
4687
Бактерия

Мелиоидозата е инфекциозно заболяване, което се причинява при директен контакт с вода или почва, замърсени с бактерията Burkholderia pseudomallei. Този причинител е широко разпространен в Северна Австралия и Югоизточна Азия, като много случаи на заразени са наблюдавани и в райони на Бразилия и Индия.

Бактерията може да насели човешкия организъм при разранена кожа или с директен контакт със заразена почва или вода. Също от консумация на замърсена питейна вода.

Установено е, че някои съпътстващи заболявания могат да направят протичането на мелиодидозата по-тежко. Такива за захарният диабет, бъбречни заболявания, таласемия, злоупотреба с алкохол, както и при хора с хронични белодробни заболявания.

Симптомите, които характеризират това инфекциозно заболяване са повишената телесна температура, болки по тялото, затруднено дишане и общо влошаване на здравето, което може да е фатално.

При навлизане на бактерията през кожата, на мястото може да се появи язва, дори да се образуват абсцеси. Налице е болка и подуване в областта, както и висока температура.

При белодробната форма на мелиоидоза са налице кашлица и затруднено дишане, съпроводени и от висока температура.

Висока Температура

Опасности за живота са налице, ако инфекциозният причинител навлезе в кръвообращението, при което се развива фебрилитет, промени в психическото състояние, респираторен дистрес синдром (дихателна недостатъчност), хипотония, болки в ставите и абсцеси, които могат да се локализират навсякъде по тялото.

При дисеминираната (разпространена) инфекция органите, които най-често се засягат са черният дроб, белите дробове, простатата, мозъка, далака, кожата и лимфните възли.

Най-добрият начин да се докаже заболяването е хемокултурата, при която се изолира причинителя.

Лечението е антибиотично и преминава през две фази. При първата интензивна фаза се приемат определени антибиотични препарати за 14 дни, но може и повече в зависимост от инфекцията.

Следва втората фаза, която е за период от 3 до 6 месеца, целяща да се гарантира ликвидирането на причинителя. Тя също е базирана на антибиотично лечение.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest