Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Метаболизмът на никотина определя отказването на цигарите

Метаболизмът на никотина определя отказването на цигарите

Никотин

За да се установи кой е най-лесният начин човек да се откаже от цигарите, е необходимо да бъде засечено за колко време организмът на всеки пушач се справя с никотина, който е погълнат.

Пушачът започва да усеща липсата на никотин, когато нивата в организма му спаднат, посочват учените. Но при всеки човек метаболизмът на никотина е различен – ако човек има нормален метаболизъм, нивата на никотина също ще спаднат бързо.

Смята се, че това са 60 на сто от пушачите – на тези хора им е много по-трудно да откажат цигарите и са по-склонни да пушат по-често, отбелязват специалистите. Изследването е дело на учени от Университета на Пенсилвания, САЩ, а ръководител е професор Керин Лерман.

Цялото проучване на специалистите е публикувано в здравното списание The Lancet Respiratory Medicine. Учените са използвали 1246 доброволци, които са искали да оставят вредния навик и почти толкова, които са имали бавен или нормален метаболизъм на никотина.

Хората са разделени на случаен принцип на три групи, като всяка от групите е трябвало да се пребори с никотиновия глад по различен начин. На първата група са давани плацебо таблетки, които трябва да пият, и са им сложени никотинови лепенки.

Спиране на цигарите

Доброволците от втората група са били лекувани с лепенка плацебо и таблетките варениклин (или Champix), а на третата група учените са дали и лепенки, и таблетки с плацебо ефект.

Хората с нормален метаболизъм от групата, в която са пиели медикамента варениклин, са имали по-добри резултати, за разлика от онези, които използват никотинови лепенки. Учените твърдят, че два пъти повече хора са отказали цигарите с помощта на медикамента.

За хората в проучването, които са имали по-бавен метаболизъм, лепенките и медикамента са се оказали еднакво ефикасни. Проблемът бил, че при тях са се появили повече оплаквания за нежелани реакции от варениклинът.

Основният двигател, който определя каква ще е скоростта на метаболизма на никотина в организма, е ензимът CYP2A6. Около 65 на сто от хората, които се опитват да откажат цигарите, започват да пушат отново още през първата седмица, твърди професор Лерман.

Тя е категорична, че ако пушачите се съобразят с това колко бързо метаболизират никотина, това ще им помогне да изберат лесния и ефикасен начин за спиране на цигарите.

Надеждите на учените са, че това проучване може да доведе до създаване на тест, чрез който ще става ясно какъв е метаболизмът на всеки човек и така пушачите по-лесно ще се отказват от навика.

Данни на СЗО показват, че повече от 6 милиона души умират всяка година заради тютюнопушене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest