Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Какво е хематурия

Какво е хематурия

Хематурия

Медицинският термин хематурия означава кръв в урината. Кръвта в урината е сред първите признаци, които се появяват при проблеми и травми на органите на пикочо-половата система. В зависимост от концентрацията на кръв в урината заболяването се разделя на микроскопска и макроскопска хематурия. При микроскопската кръвта може да бъде открита единствено с микроскопско изследване на урината.

Голямото количество кръв в урината ще промени цвета ѝ - тя може да бъде розова, червена или кафеникава. Този тип хематурия се нарича макроскопска (повече от 1 мл. на 1 л урина), тъй като може да бъде забелязана с просто око. Приблизително десет на сто от хората имат хематурия за кратък период през живота си.

В зависимост от времето, през което се появява, и продължителността му, хематурията се дели на постоянна или интермитентна. В зависимост от наличието на други симптоми или тяхното отсъствие се дели на изолирана или още безсимптомна и симптоматична, която е придружена от болки. Според количеството кръв се дели на слаба, умерена, силна и профузна.

В зависимост от това в коя част на уринирането се появява, се разделя на терминална (от пикочния мехур, в края), тотална (бъбречен произход, по време на цялото уриниране) и инициална (увреждане на задната уретра, в началото).

Доктор

Защо се появява кръвта в урината?

Причините могат да бъдат много, но за да стане ясна каква е конкретната, задължително трябва да се посети лекар, възможно най-скоро. Много често причина за хематурия (когато е малко) са пясък или камък, които са наранили лигавицата на пикочните пътища, преминавайки през тях. Понякога обаче кръвта в урината подсказва за сериозно бъбречно заболяване.

При подобен симптом пациентите обикновено изпитват болки, когато уринират. Това най-често говори за възпаление на пикочния мехур или камъни в него. Ако в урината има съсиреци, означава, че има кръвоизлив в бъбреците и бъбречните легенчета.

За да се предприеме лечение, е необходимо да се направят изследвания, които да установят каква е причината за този проблем.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest