Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Как да разпознаем острия бронхит?

Как да разпознаем острия бронхит?

Остър бронхит

Бронхитът представлява възпаление на бронхите. Заболяването е сериозно и при появата му трябва обезателно да се посети лекар, вместо да се практикува самолечение.

Има два вида бронхит, които се различават според начина на протичане и продължителността им.

Остър бронхит е вид възпаление на бронхите. Продължителността на тази болест е не повече от три седмица. През това време болният има силна кашлица и обилно отделяне на храчки. Понякога астма може погрешно да се диагностицира като остър бронхит, особено ако няма данни за предходни епизоди на астма.

Причините за острия бронхит най-често са респираторните вируси. Това в повечето случаи са вирусите на грипа тип А и В, парагрипен вирус, респираторно синцитиален вирус, коронавирус. Лекарите обаче рядко откриват конкретния причинител на възпалението. От бактериалните причинители водещи са Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Streptococcus, Haemophilus influenzaе.

Фактори за развитие на остър бронхит могат да бъдат и излагането на дразнители като замърсяване, химикали, тютюнев дим. В последните години едни от най-големите причинители на заболяването са и високите нива на замърсяване на въздуха. За работещите в сферата на промишлеността причина за развитие на възпалението могат да бъдат излагането на сажди, стъклени влакна, цимент, силиций, силикати, осмий, ванадий, пари при заварка, органични прахове, автомобилни газове и др.

Най-честият симптом преди появата на острия бронхит е кашлицата. С развитие на болестта тя става все по-интензивна и болезнена. Острият бронхит се различава трудно от инфекция на горните дихателни пътища през първите няколко дни, но задържането на кашлицата над пет дни предполага развитие на остър бронхит. При тези пациенти кашлицата продължава обикновено от 10 до 20 дни.

Други симптоми могат да бъдат повишената температура, задух и цианоза, зачервено и болезнено гърло, запушен нос, главоболие, мускулни болки, отпадналост.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest