Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Как да се предпазим от ужаса на хроничния запек

Как да се предпазим от ужаса на хроничния запек

МаринаМарина
Джедай
4687
Запек

Запекът е сравнително често срещан проблем на храносмилателната система на човека. Той е изключително неприятен, предизвиквайки чувство на подуване, понякога главоболие и раздразнителност. Освен това от хроничния и продължаващ за дълъг период запек може да има сериозни последици.

Под определението хроничен запек трябва да се има предвид по-малко от три изхождания за една седмица, при условие че проблемът продължава няколко месеца. Много е важно да се знае, че при различните хора ходенето по голяма нужда е на различни интервали. Това означава, че за една част от тях тази симптоматика не означава хроничен запек.

Храносмилателната система на всеки индивид работи, така че приетата храна престоява за кратко в стомаха, а от там през дванадесетопръстника, тънките и дебелите черва се изхвърля от организма. През това време се абсорбират нужните за оцеляването на тялото вода и хранителни вещества.

Една от теориите за запека е, че през този процес се абсорбира твърде много вода, при което изпражненията стават твърди, а отделянето ми по-трудно.

Според други изследвания е възможна някаква хормонална причина, която довежда до хроничен запек. Необходими са обаче още проучвания в областта, за да се разгадае връзката между червата, хормоните и човешкия мозък.

Ето и няколко съвета, които биха предотвратили хроничния запек.

- Ходете до тоалетната всяка сутрин и то по едно и също време. Именно тогава чревната перисталтика е най-засилена и тялото се научава да регулира изпразването на дебелото черво;

Фибри

- Разчитайте знаците на тялото и когато то има нужда да се освободи от излишния товар, не губете време, а се възползвайте;

- Важно е човек да не е под стрес и да отделя малко повече време на този проблем. Понякога престоят в тоалетната е по-продължителен, но за да бъде той ефективен, трябва да дадем време на тялото си;

- Пийте много течности независимо от сезона. Те успяват много ефективно да регулират чревната перисталтика.

- Похапвайте храни, богати на фибри, повече течни храни, плодове като сливи, киви. А в някои случаи би се наложило и медикаментозно лечение, което обаче трябва да обсъдите с Вашия лекуващ лекар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.5
50
42
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
VERITAS
VERITAS
15.09.2015 10:49
Изпитано и доказано:
1. Една чаена лъжица ленено семе във вряща 500 м. л. вода. Вари се 10 мин. Прецежда се и преди ядене се пие по една чаена чаша от отварата.
2. Една супена лъжица от билка зърнастец във 500 м. л. вряща вода. Вари се 10 мин. Прецежда се и преди ядене се пие по една водна чаша от отварата.
3. Смесена рецепта:
а. Направа на отварата в т. 1.
б. Направа на отварата в т.2 но с две с. л. зърнастец в 1 литър вряща вода за 10 минути.
в. двете отвари се смесват и количеството е около 1,5 литра. Подслажда се с мед и се съхранява в хладилник. Преди ядене се пие по една водна чаша от сместа. От близо две години ползвам тази рецепта и действа безотказно. Трябва да се знае, че тази рецепта не лекува. Само помага. Рецептите са взети от "Българска народна медицина" на Петър Димков.
0
0