Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Лекарството, което удължава живота, влиза в режим тест

Лекарството, което удължава живота, влиза в режим тест

Удължаване на живота

Нюйоркски учени ще направят клинични изпитания на лекарството метформин (Metformin), което често се изписва на диабетоболни. Експертите искат да проверят дали действително удължава живота на хората.

Лекарите изписват медикамента на хора, които са болни от диабет от тип 2. Още преди седем години (2008 година) изследователи от Русия показаха резултати от проучване, според които лекарството удължава живота на гризачи. Учените предположиха, че причината е, че медикаментът ограничава калорийния прием и контролира нивото на гликемия.

Още едно изследване подкрепя това руско проучване – през 2014 години са публикувани резултати от статистически британски анализ. Той е дело на специалисти от университета в Кардиф. Проверени са около 180 хиляди души, между които е имало и болни от диабет, които са пиели лекарството. Според резултатите лекуваните с метформин хора имали по-голяма продължителност на живота в сравнение с хората, които нямат това заболяване.

Тези причини подтикват един учен – Нир Барзилай, да разпространи проект на име Вземане на стареенето за мишена посредством метформин (Targeting Aging with Metformin). Той работи в медицинския колеж Алберт Айнщайн, който се намира в Ню Йорк.

Докато протича изследването, учените смятат да следят здравословното състояние на 3000 човека, които ще са над 70-годишни и които няма да страдат от диабет. Някои от тези доброволци ще пият метформин пет години, а останалите от участниците ще се включат в контролната група. Информацията е публикувана в списание Sciences et Avenir.

Има и още едно лекарство, което бе тествано за това дали влияе на стареенето. Става дума за рапамицин, който всъщност потиска имунната реакция и се предписва най-често при трансплантации. Медикаментът е изпробван отново върху гризачи и учените, които са провели изследванията, твърдят, че животът на мишките се е увеличил.

В момента продължават изследванията на лекарството – учени от Вашингтонския университет, Сиатъл, правят тестове върху кучета. Надеждата на учените е животът на четириногите да се удължи с две до пет години.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest