Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Да вдигнем имунитета в сезона на настинките

Да вдигнем имунитета в сезона на настинките

Есен

С настъпването на есента дойде и сезона на настинките и вирусните заболявания. Според повечето специалисти най-добрият метод за борба с тях е превенцията. За тази цел те съветват още преди да сме се разболели, да се погрижим за подсилването на имунитета.

Въпреки медийния шум, според мнозина противогрипните ваксини не са решението на проблема. Някои дори смятат, че те играят роля дори и неговото задълбочаване.

Холистичните лекари, със своя нетрадиционен възглед върху медицинската наука, препоръчват като най-добро средство против настинките грижата за вътрешната хармония. Идеята е, че когато човек е в мир със себе си, вирусите и бактериите не намират благоприятна почва, в която да се развият. Точно от там идва и израза – здрав дух в здраво тяло.

Ето и няколко съвета, които ще ни помогнат в битката със заразите преди началото на зимата:

Ползотворен сън - пълен мрак

Според редица изследвания, тялото на човек може да си почине най-добре, когато се спи при абсолютен мрак. Само тогава организма е способен да произведен достатъчно количество от важния хормон мелатонин, борещ се с инфекции. Мнението на експертите е, че дори и малките блестящи цифри на електронния часовник могат да затруднят този процес.

Сън

Фитнесът сваля имунитета

Съвместно изследване на Държавния здравен департамент и Европейската здравна комисия наскоро доказа, че интензивните и продължителни тренировки влияят пагубно на имунитета.

Авторитетните органи не отричат ползите от фитнеса, но съветват да не се прекалява с упражненията и натоварванията през късната есен. Дългият престой във фитнеса може да доведе до хронична умора и отслабване на имунитета.

Кофти музиката може да ни разболее

Въпреки че се знае, че музиката може да лекува, това не се отнася за всеки стил на този вид изкуство. Мелодиите, приличащи по-скоро на шум, отколкото на композиция, не само вредят на вкуса, но и на имунитета.

Специалистите твърдят, че хората, които свирят на някакъв музикален инструмент или композират, притежават имунни клетки с по-висока активност. От друга страна шумът е вреден не само за слуха. Всеки неприятен звук предизвиква мускулно напрежение, спазми на съдовете и нарушение в храносмилането.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest