Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Профилактика и предпазване при бронхиална астма

Профилактика и предпазване при бронхиална астма

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190208
Бронхиална астма

Бронхиалната астма е хронично заболяване, което е все по-често срещано в наши дни. Протича със симптоми като кашлица, задух, хриптене, напрежение в гърдите. Учените все още не могат да заявят със сигурност, кои са точните причинители на астма, но до голяма степен са убедени, че за отключването на състоянието допринасят фактори като фамилна обремененост, замърсен въздух и стрес.

Целта на профилактиката е да се намали възможността за отключване на заболяването при хора, имащи астматици в семейството си, като се избягват останалите рискови фактори. Задължително е също така тези фактори да се знаят и от пациентите, които вече имат поставена диагноза, за да се понижи шансът от получаване на следващи пристъпи.

При риск от поява на астматичен пристъп у дете се препоръчва редовният прием на рибено масло. Доказано е, че то намалява вероятността за развитие на заболяването.

От голямо значение е да се обърне внимание на качеството на въздуха. Наложително да се избягват места, където въздухът е замърсен, както и помещение, в които се пуши, тъй като тютюневият дим дразни бронхите.

От своя страна, пациентите, предразположени към астма, също не трябва да пушат. Те също така не бива да прекарват дълго време около печки на дърва и въглища. Желателно е да избягват силни парфюми и натрапчиви ухания.

Отказване на цигарите

Те трябва да се пазят и от студения въздух. Когато излизат навън в зимните месеци, е добре да поставят маска или чист шал пред лицето си. Същото се отнася и при работа в прашна среда. Ако по някаква причина лице, което е фамилно обременено, работи живее в неблагоприятна за астматици среда, е препоръчително да си прави чести разходки сред природата и най-вече на места, където има борови гори.

Изследванията сочат, че понякога астматични пристъпи се появяват след извършване на изморителен физически труд. Ето защо неконтролираната физическа активност трябва да се избягва. За предпочитане са дейности като йога и разходки с умерено темпо.

Вече разбрахме, че стресът също е в графата на рисковите фактори. Ето защо е добре хора, които се опасяват, че биха могли да получат асматичен пристъп, да заучат техники за лесно освобождаване от напрежението и негативните емоции.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest