Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Кои жени могат да се подложат на мамектомия

Кои жени могат да се подложат на мамектомия

Мамектомия

Мамектомията е хирургично отстраняване на гръдна тъкан обикновено за лечение на злокачествени тумори на гърдата, въпреки че понякога тя може да е препоръчителна и при третиране на доброкачествени тумори или на заболявания като фиброциститната болест.

Фиброциститът се получава, когато в млечните жлези се образуват изпълнени с течност кисти и тумори, които могат да се трансформират в плътни структури, наречени фиброаденоми или мастопатии. Най-застрашената група са жените между 30 и 50 години. По-рядко той може да се срещне при дами в менопауза. По-младите пациентки могат да се оплакват от дискомфорт и болка в зависимост в коя фаза на месечния цикъл се намират. През останалото време тези доброкачествени образувания не предизвикват оплаквания, затова лесно могат да бъдат подценени и нелекувани.

Мамектомията е оправдана и разпространена и под формата на профилактика, когато има висок риск жена да развие злокачествен рак. Целият свят преди три години впери поглед в личната история на Анджелина Джоли, която в публично изявление разкри, че се е подложила на няколко тежки процедури по отстраняването на млечните си жлези. Тя допълни, че се е възползвала от достиженията на пластично-възстановителната хирургия и е реконструирала бюста си. Актрисата, която е символ за красота на съвременната жена, имала 87% риск да развие рак на гърдата заради семейна обремененост. Нейната майка си отива от този свят на 56 годишна възраст заради коварната болест. Специалисти смятат, че благодарение на разумното решение на Анджелина рискът да се разболее от рак е бил сведен на 5 %.

Психологическите измерения на проблема трябва да бъдат взети предвид при лечение на жени, които са изправени пред перспективата от загуба на гръдна тъкан чрез операция. Гърдите са символ на женствеността, майчинството и сексуална привлекателност. Представителките на нежния пол могат да почувстват липса на самочувствие, да се изолират от дейности, които преди това са обичали, и да изпитат колебание в личностното си възприятие след драстичната физическа промяна. В такива случаи решение се явява подлагането на мамопластика. Това е хирургична процедура, при която се възстановяват обемът и формата на гърдата.

След мамектомия пациентките е вероятно да изпитват физически смущения като: болка, скованост, изтръпване и слабост, свързана с увреждане на нервите и мускулната атрофия.

В допълнение към рутинната следоперативна грижа и за да се предотвратят белодробни и циркулаторни усложнения, пациентката трябва да бъде наблюдавана за развитието на локализиран оток, особено ако са били отстранени лимфни възли. Тя бива консултирана да прави дълбоко дихателни упражнения, за да се намали риска от респираторни усложнения и се препоръчва раздвижване възможно най-скоро, за да се избегне кръвоносният застой.

Следоперативното наблюдение трябва да включва периодична оценка на усещания (например, усещането Фантомът-гърда) и на функционални ограничения, които могат да се проявят в областта на гръдния кош и ръката, разположена от страна на засегната гърда.

Нарушението на лимфния поток увеличава риска от инфекция, а загубата на чувствителност в третирания участък може да предопредели риска от нараняване, изгаряния, порязвания и други травми от злополуки. След мамектомия жените не трябва да измерват кръвното си налягане на ръката от страна на засегната гърда. Не се препоръчва слагането на инжекции в този участък, както и вдигането на тежки предмети и чанти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest