Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Учените откриха основната причина за дислексията

Учените откриха основната причина за дислексията

дете с родители

Мозъчната адаптация е процес, чрез който мозъкът успява да се справи с трудните задачи по-лесно. С негова помощ по-лесно помним и приспособяваме. Неговата липса или недостатъчно развитие е основата причина за появата на дислексия, сочи ново проучване.

До този извод са стигнали учени от Мичиганския институт по неврология. Използвайки ЯМР технология, те успели да видят разликите в мозъчните реакции на редица визуални и звукови ефекти от хора с дислексия и такива без това състояние.

Тези, които не страдали от състоянието, били по-способни да разпознаят и реагират на изображенията, като след това можели да ги пресъздадат и преразкажат, благодарение на невроната си адаптация. Тези с дислексия обаче не били способни на такива дейност. Анализът на данните показал, че те имат по-ниски нива на невронна пластичност.

Изследователите установили, че дислексията не засяга единствено способността за четене, но тогава тя е най-ясно изразена. Четенето само по себе си е сложна дейност и сравнена с развитието на човека е нова дейност, която предците ни са изобретили и усъвършенствали в последните няколко хиляди години.

Докато хората в процеса си на еволюция, който е продължил милиони години, са развили словесните си комуникатори до съвършенство, това не може да се каже в пълна мяра за писането.

дете

Не можем да запаметим дадена информация от първия път. Точно и затова е нужна и вторична презентация, за да я усвоим. Именно тогава се наблюдава намалена невронна активност. Понеже сме правили нещо преди, всеки следващ път ще ни е много лесно да го повторим, казва водещият на изследването – професор Джон Габриели.

Сканиране на мозъка на хора с дислексия показва обаче, че този процес на адаптация не е толкова ефективен. При страдащите от това състояние всяка задача, колкото и пъти да е повторена, се явява като нова.

Един вид мозъците на хората с дислексия не могат да вървят по вече отъпкани пътеки, а всеки път те избират нов и непроучен път, по който да вървят до разбирането и справянето с даден проблем, казва Габриели.

Въз основа на тези данни учените смятат, че е възможно да се намери начин да се повиши пластичността на невроните и така да се увеличат адаптивните възможности на мозъците на страдащите от дислексия. Ако това стане, учените вярват, че дислексията ще остане само лош спомен от миналото на човешкото развитие.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest