Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Причини за постоянна умора и справяне с нея

Причини за постоянна умора и справяне с нея

ХрисиХриси
Новак
3122
Причини за постоянна умора

Умората е често срещан проблем при хора от всяка възраст. Тя може да се възприема като нещо нормално, имайки предвид натовареното ни ежедневие или като симптом на някакво заболяване. Но няма да ви плашим излишно. Всъщност има ред причини за постоянна умора. Нека видим някои от тях и начини за справяне с постоянната умора.

Неправилно хранене

Това може да доведе до нестабилни нива на кръвната захар, а оттам и до прекалена умора. Консумирайте повече здравословни храни, за да подобрите състоянието на организма си.

Обездвижване

Когато не изразходвате никаква енергия може да се чувствате безкрайно уморени. Това важи и за младите хора, точно това може да се окаже причината, заради която се чувствате зле. Водете активен начин на живот, за да възвърнете енергията си.

Недоспиване

То води до постоянна умора. По време на сън, мозъкът се презарежда и си почива, за да бъде пълноценен и активен. Ако не му давате достатъчно качествен сън, няма да бъдете ефективни и ползотворни.

Хранителна непоносимост

Храните, които не действат добре на стомаха, а и на целия организъм, могат да доведат до сериозни неразположения, а оттам и чувство на постоянна умора. Премахнете ги от менюто си и консумирайте продукти, които ви дават усещане за лекота.

Преяждане

Когато преяждате, приемате огромно количество калории. да, те са вредни, но само в прекомерни количества. Организмът има нужда от тях, когато се приемат умерено и липсата им може да доведе до сериозни нарушения, свързани с хранителни ви нужди. Умората също би могла да се породи по тази причина.

Недостиг на протеини

Хранене срещу постоянна умора

Не приемате достатъчно протеини – а те са изключително важни за метаболизма и за целия храносмилателен процес. За здрав, ефективен и енергичен организъм, добавете протеините в менюто си.

Дехидратация

Дехидратацията може сериозно да навреди на целия организъм и да накара да чувствате дискомфорт. Когато не приемате достатъчно течности, може да бъдете лишени от енергия, което да доведе до умора.

Енергийни напитки

Те съдържат кофеин и други съставки, които могат да ви осигурят временен приток на енергия, но след това бързо отново да ви налегне постоянна умора.

Стрес

Животът е напрегнат, но ако постоянно сте под силен стрес и напрежение, няма да промените нещата, а само ще навредите на себе си. Стресът изтощава, затова опитайте да се осводите от него или поне да го намалите възможно най-много.

Недостиг на омега-3

Според множество проучвания приемът на омега-3 мастни киселини може да влияе както на настроението, така и на тонуса. Храните, богати на тези киселини, както и хранителните добавки, допринасят да се радвате на красива и гладка кожа, здрава и блестяща коса. Но това не е всичко. Вие ще спите по-добре, ще сте по-енергични и в по-добро настроение. От друга страна, изследванията показват, че недостигът на омега-3 мастни киселини е причина за постоянна умора и депресия. За да се справите с проблема, яжте повече храни с омега-3, сред които сьомга, авокадо, ленено масло, орехи, бадеми, скумрия.

Неправилно хранене

Постоянна умора поради недоспиване

Тук не визираме само това да консумирате вредни храни като чипсове, вафли, сладкиши, пици, дюнери и всякаква бърза храна. Става дума и за вредния навик да се храните през големи интервали от време. Например да има 5-6 часа между обява и вечерята ви. Подобен режим действа изтощаващо на тялото и може да ви причини постоянна умора. За да не се случва това, яжте на всеки 3-4 часа. Не залагайте на големите порции, а на малки количества храна и леки закуски като протеинови барове, зеленчукови сандвичи, безглутенови бисквити, салати без месо, супи без месо.

Пропускате закуска

Пропускането на закуската се е превърнало в нещо като начин на живот на съвременни работещи хора. Бързият начин на живот не ни позволява да отделим 15 минути на ден, за да хапнем сутрин. В резултат на това се чувстваме изморени през първите няколко часа - нормално тялото ни е лишено от гориво. Когато се доберем все пак до храна, сме зверски гладки и преяждаме. Ефектът от обилното похапване отново е същият - чувство на постоянна умора до края на деня.

Нямате хоби

Според някои хора хобито е глезотия. Според други е досадно занимание - загуба на време и пари. Но истината е, че хобито е начин да се отървете от стреса, да научите нещо ново, да създадете добро настроение, да се запознаете с нови хора. По този начин вие презареждате батериите си и се чувствате по-добре. Ако чувствате постоянна умора, задължително намерете нещо, което да ви прави щастливи. Било то йога, медитация, зумба, редене на пъзели, четене на книги, гледане на сериали, колоездене, разходка в парка.

Неправилна стойка

Лошата стойка е от бичовете на съвременните хора, прекарващи по-голямата част от ежедневието си на бюро и пред компютър. Вредите от лошата стойка за много. Сред тях са понижено либидо, постоянна умора, лошо настроение, натрупване на килограми, диабет. Задължително следете стойката си и ако трябва, си вземете колан за изправяне на гърба. Повярвайте, в дългосрочен план това е най-доброто, което можете да направите за гръбнака си.

Неудобни обувки

Много от нас пазаруват обувки заради вида им или заради по-ниската цена. Но ако те са неудобни, вредата за вас е огромна. Истината е, че неудобните обувки могат да съсипят не само краката ви, но и цялото ви тяло. Освен че развалят стойката ви, те ви причиняват и постоянна умора. Така че следващия път, преди да закупите даден чифт, уверете се, че на първо място тези обувки са достатъчно комфортни за вас.

Обърнете внимание, че постоянната умора може да се дължи и на заболявания. Сред тях са:

Целиакия

Целиакията може да е причина за постоянна умора

Това е заболяване, свързане с непоносимост към глутен. Проявява се при консумация на хляб, питки, погачи и други храни с глутен. Сред симптомите могат да са гадене, разстройство и постоянна умора.

Анемия

Анемията е сред най-честите заболявания, свързани с постоянната умора. Заболяването се среща често при жените, които кървят обилно по време на менструален цикъл, при хората, които се подлагат непрекъснато на диети, лицата, които страдат от недохранване, или вегани и вегетарианци. За да се справите с постоянната умора, трябва да лекувате анемията си.

Синдром на хроничната умора

При това състояние усещането за постоянна умора може да се наблюдава дори половин година, като е придружено от гадене, депресия, замайване, апатия и други симптоми.

Сънна апнея

При това състояние не можете да се наспите пълноценно, тъй като процесът непрекъснато биват прекъснат от смущения в дишането. Сред симптомите на заболяването е хъркането. Сред вредите от сънната апнея е и това, че чувствате постоянна умора.

Захарен диабет

Сред симптомите на захарен диабет са: замайване, жажда, апатия, често уриниране, отслабване или пък рязко напълняване. Постоянната умора може да е друг признак на заболяването.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest