Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»От колко часа сън се нуждаем?

От колко часа сън се нуждаем?

Наспиване

Добрият сън е неделима част от поддържането на доброто здраве. Когато животът ни стане прекалено забързан обаче, той е първото, от което се лишаваме.

Докато спим тялото ни се рестартира, всички органи и системи отпочиват. Сънят е важен и за доброто емоционално здраве. Липсата му пречи на тялото ни да контролира имунната система, апетита, метаболизма.

От недоспиване могат да възникнат сериозни проблеми. Липсата на сън повлиява взимането на решения, креативността, продуктивността и концентрацията, което може да доведе до животозастрашаващи инциденти като катастрофи.

Скорошно проучване сочи, че само 5 часа сън през нощта се равнява на функциониране под влиянието на алкохол. Недоспиването може да доведе и до хронични болести – затлъстяване, сърдечно-съдови проблеми, диабет, болест на Алцхаймер.

Спане

От колко часа сън се нуждаем, зависи от няколко неща, сред които – възрастта. Така новородените до 3 месеца имат нужда от между 14 и 17 часа сън на денонощие. Децата до 2 години – между 11 и 14 часа. Децата между 3 и 5 години – между 10 и 13 часа. Учениците трябва да поспиват от 9 до 11 часа на денонощие. С възрастта часовете намаляват. Тийнейджърите трябва да спят между 8 и 10 часа на вечер. Възрастните от 18 до около 65-годишна възраст имат нужда от между 7 и 9 часа сън на денонощие, а за хората над 65 години часовете са между 7 и 8.

Това са общи препоръки обаче, тъй като този цикъл е индивидуален. Някои могат да имат нужда от малко повече, а други – от малко по-малко сън. Часовете зависят и от качеството на съня, а това означава липса на нощни събуждания, спане само през тъмната част на денонощието на удобен матрак и качествена възглавница. Така няма еднозначен отговор на въпроса от колко часа сън се нуждаем.

За да се наспивате повече, трябва да следвате някои правила. Следвайте редовен график – заспивайте и се събуждайте по едно и също време. Създайте си и навик преди лягане, който да ви предразполага - например слушайте успокояваща музика, пийте чай, медитирайте или четете.

Комфортна спалня

Създайте си правилната среда – комфортна спалня, в която да се чувствате спокойни. Спете на по-ниска температура, на пълна тъмнина и тишина. Нощните лампи и телевизорите например намаляват качеството на съня.

Никотинът, алкохолът и кофеинът също водят до по-лош сън. Употребата на мобилни устройства преди лягане трябва да се ограничи до минимум. А през деня се старайте да сте физически активни, за да сте изморени, когато времето за лягане настъпи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest