Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Страничните ефекти на мелатонин: Какви са рисковете?

Страничните ефекти на мелатонин: Какви са рисковете?

Страничните ефекти на мелатонин

Мелатонинът е хормон и хранителна добавка, която обикновено се използва като помощно средство за регулиране на съня. Въпреки че има изключителен профил на безопасност, нарастващата популярност на мелатонин повдига някои притеснения.

Тези опасения се дължат главно на липсата на изследване на дългосрочните му ефекти, както и на широкообхватните му ефекти като хормон. Тази статия разглежда възможните странични ефекти на добавките с мелатонин.

Какво е мелатонинът?

Мелатонинът е неврохормон, продуциран от епифизните жлези в мозъка главно през нощта. Той подготвя тялото за сън и понякога се нарича хормон на съня или хормон на тъмнината.

Има ли мелатонинът странични ефекти?

Няколко проучвания са изследвали безопасността на мелатонин, но никой не е разкрил никакви сериозни странични ефекти. Също така не изглежда да причинява никаква зависимост или симптоми. Въпреки това някои практикуващи лекари са загрижени, че това може да намали естественото производство на мелатонин в организма, но краткосрочните проучвания не показват такива ефекти. И все пак са необходими повече изследвания, за да се оценят нейните дългосрочни последици.

Употреба при деца

Родителите понякога дават мелатонинови добавки на деца, които имат затруднения при заспиване. Въпреки това не е одобрена употребата му, нито е оценена безопасността му при деца. В Европа добавките мелатонин са предназначени само за възрастни.

Дневна сънливост

Мелатонин добавки

Добавките към мелатонин трябва да се приемат вечер. Когато се приемат в други часове на деня, те могат да причинят нежелана сънливост. Имайте предвид, че сънливостта технически не е страничен ефект, а по-скоро тяхната предназначена функция. Проучвания при здрави хора, инжектирани с 10 или 100 mg мелатонин или на 5 mg през устата, не показват ефекти върху реакционното време, внимание, концентрация или шофиране в сравнение с плацебо.

Как да приемате мелатонин?

За подпомагане на съня стандартната доза варира от 1 до 10 милиграма на ден. Оптималната доза обаче не е официално установена, но не забравяйте да следвате инструкциите на етикета.

Как да увеличите нивата на мелатонина естествено?

За щастие можете да увеличите нивата на мелатонин, без да приемате добавки. Няколко часа преди лягане просто намалете осветлението у дома и избягвайте да гледате телевизия и да използвате компютъра или смартфона си. Твърде много изкуствена светлина може да намали производството на мелатонин в мозъка, което затруднява заспиването.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest