Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Семейство»Семейни Отношения»Как да се откажа от родителски права

Как да се откажа от родителски права

Как да се откажа от родителски права

Отношенията между родителите не винаги са лесни и за съжаление в живота се случват доста различни ситуации, които могат да станат причина за раздяла. Важно е обаче да се стараете тези проблеми в семейните отношения да не повлияят на детето и то да не страда от това.

Трябва веднага да вметна, че според законодателството в страната ни, биологичен родител не може да се откаже от детето си, както и да го лиши от законно наследство. Единственото възможно в случая е да се ограничат или лишат родителските права от закона.

При ограничаването съответно се отнемат част от привилегиите на единия или и на двамата родители. Той съответно може да упражнява само част от своите родителски правомощия. Причините за ограничаване на правата могат да са следните:

- В случай, че един от родителите носи пряка опасност за здравето, личностното развитие или възпитанието на детето;

- Ако страда от някакво душевно, психическо или физическо заболяване;

- Ако има някакви други причини, които възпрепятстват родителя да упражнява родителските си права. За такива фактори могат да се смятат продължителната работа в чужбина и други.

Ситуациите са индивидуални и съда взема различно решение при всеки случай като винаги се гледа то да е в полза на детето. Евентуална мярка, която е възможна в този случай е да се настани детето извън семейството или пък да се забрани на родителя да взема решение за имуществото на детето, както и да тегли пари от влога му.

Права на родители при раздяла

Съответно ограничаването може да временна мярка, но ако ситуацията не се промени за детето към по-добре, тогава може да се предприеме пълно лишаване от родителските права. Като причини за това могат да са следните ситуации:

- Много сериозни случаи и поведение на родителя, което може пряко да застраши живота и здравето на детето;

- Много тежко физическо или психическо заболяване, като в този случаи родителя не може адекватно да се грижи за детето и да упражнява своите права;

- При трайно неглижиране на детето и здравето му или не плащане на издръжката, ако родителите са разведени.

Ако обаче родителят промени поведението си и иска да започне да се грижи за детето си, както и да полага грижи за неговото възпитание, тогава е възможно да възстанови правата си. В случая това трябва да се поиска от съда и той да одобри възстановяването на родителските права в пълен обем.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest