Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»Психологическите травми, които родителите нанасят на децата си

Психологическите травми, които родителите нанасят на децата си

Антония Р.Антония Р.
Джедай
3k77
7 от 7 Снимки

7. Чувство за вина


Знаеш ли от колко много неща сме се отказали, за да бъдеш щастлив е изречението, с което вашето дете цял живот ще го гони чувство за вина. Тези реплики карат детето да вярват, че родителите му са пожертвали личното си щастие, за да може то да бъде родено, облечено и нахранено. Като възрастен то живее с убеждението, че непрекъснато ще го мъмрят и наказват, ако допусне грешка или помисли първо за себе си, заради което е под непрекъснато напрежение.

Понеже първите хора, които опознаваме, са нашите родители, чрез връзката си с тях си създаваме впечатление за останалия свят. Тези възприятия може да са положителни, но може и да са предпоставка за големи психологически травми.

На датата 25 септември в САЩ отбелязват Деня на психотерапията, така че нека поговорим за това, което може да направи едно дете бъдещ клиент на психотерапевтите.

Детското съзнание е наивно и решава, че щом родителите му се държат по един начин с него, така ще се отнасят и всички останали хора в живота му. Това вярване е закодирано в подсъзнанието, а и дори хората да го осъзнават, трудно биха си го признали от страх или срам.

Това обаче не означава, че трябва да обвинявате родителите си за допуснатите грешки, тъй като може би са смятали, че го правят за ваше добро. А може и да не са били достатъчно узрели, за да се грижат за дете, и са направили грешки от младост.

Важно е обаче да осъзнаем какви са травмите и да ги признаем, поне пред себе си, за да ги трансформираме в нещо положително. Вижте в галерията ни кои психологически травми се предават в детството.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати