Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»Ефикасни начини детето ви да започне да слуша

Ефикасни начини детето ви да започне да слуша

Ефикасни начини детето ви да започне да слуша

Разсъждавали ли сте над темата дали съществуват ефикасни начини да накарате детето Ви да започне да Ви слуша? Не само да слуша. Да Ви чува и да Ви разбира, така че да сте сигурни, че се справяте добре с възпитанието на Вашето отроче. В тази връзка Ви поднасяме 5 ценни съвета, които е добре да запомните:

1. Каквато и беля да е направило отрочето Ви, се опитайте да запазите добрия тон към него. Вероятно често ще Ви се случва да изпадате в състояние на ярост и да започнете да крещите. Белите си идват една след друга. Но какво ще постигнете, ако само викате срещу детето си? То ще възприеме, че това е нормалния начин за водене на разговор и когато наистина направи "перфектната беля", няма да Ви обърне никакво внимание. Така или иначе си крещите...

2. Вероятно сте чували приказката, че боят е възпитателно средство. Сигурно и Вие когато сте били малки сте отнасяли по някой и друг шамар. Но запомнете, че както Вие си спомняте за онези отнесени шамари, така и детето Ви ще си спомня за тях. Дали желаете точно това и дали боят наистина е възпитателно средство?

3. Безспорен факт е, че наказанията "вършат работа" при децата. Но внимавайте какви наказания налагате. Така например, ако отрочето Ви прекарва прекалено дълго време пред телевизора или компютъра, нека наказанието Ви да е свързано спрямо ограничаване на времето пред споменатите уреди. Така или иначе е за негово добро. Ако пък говорим за дете, което все още не умее да пише красиво, защо не го накарате да препише някой лист от книга. Отново е за негово добро. Някоя и друга задачка за смятане? Пак за негово добро.

Ефикасни начини детето ви да започне да слуша

4. Предвид казаното по-горе за наказанията - не си мислете, че само с наказания ще накарате детето си да започне да слуша. Освен наказания, трябва да има и поощрения. За добре написано домашно или шестица в училище трябва да измислите някаква малка награда. Например сладолед. Или каквото и да е нещо, на което детето Ви би се зарадвало и същевременно не е част от ежедневието му.

5. Когато искате да проведете сериозен разговор с детето си в никакъв случай не го правете докато то е съсредоточило вниманието си другаде. Напълно безпредметно би било да му обяснявате къде например да слага мръсните си дрехи в момент, в който то седи пред компютъра, играе на таблета си или пък гледа телевизия. Съвсем оправдана ще е приказката "В едното ми ухо влиза, от другото излиза"...

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest