Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Как да се справите с повръщането при бебета и деца

Как да се справите с повръщането при бебета и деца

Повръщане при бебе

Повръщането на бебето или детето може да е притеснително за родителя, но обикновено не е причина за сериозна тревога.

Повод за притеснение може да има, ако повръщането при детето продължава повече от ден и ако е силно. Притеснително е, ако бебето повръща повече от една-две супени лъжици мляко.

Потърсете лекар, ако детето изплюва кафява или зелена течност. Също така отидете на консултация, ако бебето не наддава на тегло, ако ви се налага да сменяте пелената по-рядко от обикновено или новороденото изглежда уморено и спи по-дълго.

Веднага се обадете на медицинско лице, ако повръщането е придружено с висока температура или в изкараните течности и изпражненията има кръв.

Причината за притеснение е, ако бебето има само позиви за повръщане, но не изкарва никакви течности, ако плаче без сълзи, има диария повече от веднъж на ден.

Като цяло повръщането е често срещано и безобидно при бебетата, докато не започнат да се хранят с твърди храни. То обикновено се случва, когато малките се оригват.

За да го предотвратите, хранете бебето в изправено положение и го дръжте в тази позиция поне 20 минути, след като сте го нахранили.

Хранете също така малкото с по-малки количества мляко, като му ги давате по-често. Избягвайте да оказвате натиск върху стомаха на бебето, когато го оригвате на рамото си. Не го местете много по време на хранене.

Ако повръщането изглежда прекомерно или ако бебето ви изглежда недоволно от него, обсъдете положението с Вашия лекар.

Повръщането може да доведе до загуба на течности, така че е важно да държите бебето или детето хидратирано. При проява на това състояние при подрастващите трябва да им давате малки количества вода. Ако детето повръща след това, изчакайте 20 до 30 минути и отново дайте течностите. Ако детето повърне два или повече пъти, обадете се на Вашия лекар.

Може да дадете на детето или бебето малки количества орален електролит след консултация с вашия лекар. На подрастващите давайте да пият разреден сок или чист бульон на всеки 15 минути.

Бъдете внимателни за признаци за дехидратация. Веднага потърсете лекар, ако забележите сухота в устата, плач без сълзи, сухи памперси, урина, която е много тъмна.

Избягвайте да давате на децата пикантни храни, пържени храни и храни, които са с високо съдържание на мазнини.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати