Ezine.bg»Статии»За Дома»Двор и Градина»Гузмания - засаждане и отглеждане

Гузмания - засаждане и отглеждане

Violeta MitevaVioleta Miteva
Новак
5
Гузмания - засаждане и отглеждане
Снимка: M Ameen Pixabay

Гузмания (Guzmania minor) е красиво екзотично цвете от семейство Ананаси(бромелиеди). Кръстена на своя откривател Анастасио Гузман, тя може да бъде срещната и под името Гусмания. Произхожда от тропическите райони на Централна Америка и развива големина от 16 до 60 см. Структурата ѝ представлява фуниевидна розетка, завършваща с прекрасни съцветия. Прекрасното цвете цъфти в ярки, предимно червени цветове, които са радост за очите и внасят неподправена свежест в домашния интериор.

Поради своята красота и екзотичност много хора смятат, че се отглежда изключително трудно. Всъщност, да засадите гузмания вкъщи е лесно начинание, за което ви трябва издънка от цвете - майка. Най-добрият период в годината това да се случи е пролетта. Гузманията обича леки почви, като идеално вирее в смес, подходяща за орхидеи. Друг вариант е да изберете почвен примес, подходящ за цъфтящи растения и да го обогатите допълнително с торф и ценни за цъфтежа минерали.

Като цяло, основата, в която ще расте вашата гузмания, трябва да е лека, пропусклива и с ниска киселинност. Добре е, в периода пролет-есен, да бъде наторявана по-интензивно - 1-2 месечно.

Стайното цвете гузмания има слабо развита коренова система и не е удачно да бъде напоявано в основата си или да бъде слагана вода в чинийката на саксията. Препоръчително е да се полива в розетката, която образуват листата ѝ. Най-подходящата вода за целта е тази, която е филтрирана и не е прекалено варовита.

През зимата поливането е възможно да се прави на по-големи интервали от време, тъй като гузманията издържа на леки засушавания. През лятото - поливайте по-често, като може да бъде ползвате и пулверизатор. Трябва да внимавате обаче да не бъде преполята, за което трябва да следите розетката. Тъй като има опасност да загние, редовно подсушавайте излишната вода.

Гузманията е топлолюбиво и светлолюбиво растение, което обаче не означава, че трябва да бъде излагано на пряка слънчева светлина дълго време. Най-добре ще се чувства, поставена на прозорец със северозападно или североизточно изложение. Обича топлината, като през зимата при температура под 18°C може да загине. Оптималната температурна за отглеждане на гузмания е в границата 18-25°C.

Активен цъфтеж на гузмания започва да се наблюдава при цветя на възраст 3-4 години.

Цъфти почти целогодишно в ярки цветове, които освен в червено, могат да са обагрени в лилаво, жълто или комбинация от няколко шарки.

Гузмания
Снимка: Anna Armbrust Pixabay

Въпреки че е сравнително непретенциозно растение, трябва да се следи за поява на акари и листни въшки, а не рядко и гъбички. Ако забележете подобни вредители - почистете листата внимателно с тампонче, напоено със слаб спирт. Друг вариант, който може да опитате е със сапунена вода.

С направен разтвор, нежно измийте листата на бромелеида. Наблюдавайте няколко дни и ако не забележите ефект - потърсете подходящ инсектицид, с който да решите проблема.

Гузманията е красиво цвете, което бива включвано и в много цветни аранжировки. Поради лесното си отглеждане и поддръжка е фаворит в цветарските магазини. В домашни условия, ако осигурите на своята Гузмания достатъчно топлина и влага ще се радвате на прекрасно цъфтящо растение, което ще ви радва дълго време.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest