Ezine.bg»Статии»За Дома»Съвети за дома»Как да намалим сметката за тока

Как да намалим сметката за тока

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Сметки за ток

Покрай създалата се обстановка в последните седмици, провокирана първоначално от големите сметки за ток, най-удачно е всеки да се поинтересува как може и дали въобще е възможно да се намалят сметките ни за ток. Европейско проучване показва, че България е страната в Европейския съюз, която харчи енергията най-неефективно. Това показа колко много начина има да пестим ток, а не го правим, поради незнание.

Почти 60 % от сметката за ток, която българина получава, е от отоплението през зимният сезон и охлаждането през летния. За да не губим тази така или иначе изразходвана енергия, трябва да се грижим ежегодно за изолацията на дома си. Ако не го правим, рискуваме да дадем парите си на вятъра, тъй като топлото или респективно – студеното, просто ще „изтекат” от дома ни.

Ако сме решили да използваме за отоплението радиатори, не трябва да се поставят мебели и предмети пред тях. Така само ще спрем притока на топлина. Зад парното пък трябва да се постави фолио за изолация. Решим ли да разчитаме на климатици, е най-добре да изберем енергоспестяващи от клас А.

Енергоспестяващи крушки

Другият компонент, гълтащ значителна част от парите ни за ток, е осветлението. С използването на светодиодни лампи, по-популярни като LED, вместо класическите крушки с нажежаема жичка, сметката ни може да падне до 75%, обясняват електротехници.

Това е така, поради значително по-ниската консумация на енергия от този вид модерни лампи. 100-ватовите крушки, които вече са забранени от ЕС, но все още могат да се намерят по българските пазари например, консумират 10 пъти повече от тях.

Ток

Наистина, цената на аналогичната LED лампа е до доста по-висока, но инвестицията се изплаща много бързо. Също така, животът на светодиоднителампи е до 50 пъти по-дълъг от този на класическите крушки. И от здравословна гледна точка - LED светлината е много по-добра и за зрението ни, тъй като е най-близка до слънчевата светлина.

Друг на моменти равностоен консуматор е загряването на вода. Бойлерът гълта до 23 % от изразходваната енергия. За да намалим максимално този разход, трябва: термостатът му да е на 60-65%; резервоарът да се източва на три месеца; да се използва душ и да се инсталира кран и душ глава, смесващи водата с въздух.

Много от уредите продължават да харчат ток, дори и изключени - DVD плейърите, телевизорите, стерео уредбите, компютрите и кухненските уреди. Затова трябва да се изключват от контакта, когато не се използват. Може да се ползва и разклонител с превключвател.

Когато пестите ток, не е нужно да стоите на тъмно или да се къпете със студена вода. Просто изключвайте ненужно светещите лампи и уреди, най-вече когато не сте в къщи и направете всички малки стъпки към намаляването на месечната ви сметка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.6
51
41
33
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (2)

Изпрати
деси
деси
30.09.2013 16:20
много съм съгласна със "zzz"
0
0
zzz
zzz
28.02.2013 15:35
А според теб ,хората дето са на улицата с протестите дали не го знаят.или въпреки усилията и дори стоянето на тъмно и студено немогат да си позволят тока.какви климатици,какви радиатори.хората отдавна са на дърва и въглища.тези с климатиците и крушките за по 10лв бройката нямат тоз проблем с цената на тока
2
0