Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Научете се контролирате гнева си, преди той да започне да контролира вас

Научете се контролирате гнева си, преди той да започне да контролира вас

Гневна жена

Какво е гняв? Това е емоция, която всеки човек е изпитвал. Спектърът му може да варира от слабо раздразнение до силна, изпепеляваща ярост.

Има моменти, в които гневът е подходящ. Тази емоция може да се прояви, когато например трябва да блокирате заплаха или да поемете контрол над дадена ситуация, за да защитите себе си или другите.

Но когато яростта е хронична или излишна, или я използвате, за да нараните някого, това създава токсичен стрес, който може да увреди вашето здраве. Най-доброто нещо, което можете да направите, е да разберете какво предизвиква негодуванието у вас и да се научите да контролирате гнева.

В следващите редове ви предлагаме съвети за овладяване на гнева, които ще са ви много полезни.

1. Дайте си повече време за сън.

Изследванията потвърждават това, което всички знаем – лишаването на организма от сън, води до гневно, враждебно и раздразнено поведение.

2. Посещавайте фитнеса няколко пъти седмично.

Фитнесът помага за овладяване на гнева

Редовните упражнения и изразходването на натрупаната негативна енергия, помагат за овладяване на гнева и освобождават чувствителните към него химикали.

3. Яжте по-малко нездравословна храна.

Ограничете вредната храна (т. нар. джънк фууд) и не пропускайте основните хранения. Когато човек е гладен, той става нервен и раздразнителен. Това е така, защото когато глюкозата в кръвта спадне, се задейства освобождаването на кортизол и адреналин, които изтеглят съхраняваната глюкоза в кръвта ни. Тези хормони предизвикват тревожни или агресивни чувства.

4. Подарете на ума си спокойствие.

Отделете 15 до 30 минути на ден, за да направите мозъчна релаксация като медитация, например - това успокоява нервната система.

5. Осъзнайте емоциите си.

Дишайте, за да се справите с гнева

Помислете честно за това колко често се появява яростта ви и какво я предизвиква. Не можете да промените нещо, освен ако не признаете, че го има.

6. Дишайте дълбоко.

Бавното и дълбоко дишане наистина успокоява тялото. Нови научни изследвания показват, че то пречи на някои неврони в мозъка да предизвикат възбуда в определени мозъчни центрове и предотвратява усещането за гняв.

7. Пребройте до 10.

Гневът ни кара да действаме импулсивно и необмислено. Рационалният ум разсъждава много по-бавно, така че му дайте време. Пребройте до 10, за да намалите покачилия се адреналин. Това също позволява на тялото ви да отдели хормони, които противодействат и овладяват гнева.

8. Разсейвайте се.

Гневен шеф

Когато изпитате гняв, направете нещо, което ви успокоява и отпуска, като например гледайте нещо смешно, слушайте любимата си музика или гушкайте домашен любимец.

Кога трябва да се обърнете към професионалист?

Ако редовно не успявате да се отърсите от гневни чувства, може да е полезно да поговорите с терапевт. Обърнете се към специалист ако:

- редовно губите самообладание, когато общувате с хора, които ви интересуват;

- страдате от безсъние и сте обзети от мисли, които ви разстройват;

- ставате груби, агресивни, крещите и правите неуместни и обидни коментари, когато сте ядосани;

- обкръжаващите ви твърдят, че гневът ви пречи на личния или професионалния ви живот.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest