Ezine.bg»Статии»Любопитно»Миш-Маш»Днес е Цветница!

Днес е Цветница!

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Цветница

Цветница е подвижен християнски, религиозен и народен празник. Празнува се както в православната, така и в католическата, и протестантската църква. Всеки път се пада седмица преди Великден, в неделя, точно след Лазаровден. Празникът се нарича още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или Палмова неделя.

Тази година Цветница се отбелязва на 9 Април.

Седмицата преди Великден се нарича Страстната седмица. Цветница е първият ден от нея. В него Исус Христос влиза в Йерусалим на магаре и е посрещнат с огромна радост от хората. Те го посрещат с палмови клонки в ръце.

В България върбата е избрана за представител на този празник. В нощта преди и през времето на нощното бдение тези клончета се осветяват в църквата. На сутринта се подаряват на вярващите. Така всеки носи в къщата си върбови клончета, от които тъче венец. Той се поставя на вратата против зло, уроки и болести. По традиция венеца се гори на следващата година, когато го заменя следващият.

Цветя

Основният ритуал на Лазаровден и Цветница е лазаруването. Практикуват го само момичета, като обредът е един вид “посвещение” в моминството, в предженитбена възраст. Преди се е смятало, че девойка, която не е лазарувала, не може да се ожени.

Момичетата се събират, като всяка лазарска група трябва да изпълни цикъл от песни, а на места и танц, характерни само за тези празници. Някога момите обхождали със своя обред всички къщи в селото. Традиционният смисъл е лазарките да внесат във всеки дом своята обредна благословия за благоденствие и сбъдване на най-съкровените мечти и желания.

В някои райони на България се практикува обредът "кумичене". Младите момичета, вече отпразнували навечерието на Лазаровден, се събират, като всяка носи със себе си ореола от върбовите клонки и специален обреден хляб куклата. Всичко това се поставя на дъски, които се пускат в реката едновременно. Чиито венец плува пред всички, притежателката му става "кума" и повежда хорото до дома си.

Пролетни Празници

На Цветница имен ден празнуват всички, които носят имена на цветя и производни такива, от наименования на растения. В България, около десет на сто от жените са наречени на цвете. Още толкова са и мъжете. Първите места в класацията се заемат от Цветана, дублирано с Цветелина, както и Маргарита.

Празнуват още и Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Детелин(а), Елица, Елха, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Люлина, Маргарита, Малина, Нева, Невен(а), Незабравка, Ралица, Роза, Росен, Росица, Теменуга, Трендафил(ка), Фидан(к), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Явор(а), Ясен(а), Ясмина и мн. др.

В североизточната част на България празникът Цветницата се свързва с паметни церемонии. Смята се, че на този ден мъртвите излизат от гробовете си и изискват от близките си да им донесат нещо. Преди изгрев слънце жените отиват на гробищата с върбови клонки и сено в ръцете си. Кадят гроба с ким, напояват с вода и поставят близо до паметника клоновете. След това запалват на същото място и сеното.

Въпреки строгия пост на трапезата на Цветница е позволено да има риба.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest