Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Защо понякога тълпата ни стресира?

Защо понякога тълпата ни стресира?

Антония Р.Антония Р.
Джедай
3k77
Защо понякога тълпата ни стресира?

Екип от учени на университетите на Съсекс - Сейнт Андрю и Лийдс във Великобритания, стигнаха до заключението, че тълпата може да бъде плашеща основно за хората, които не искат да се идентифицират с другите от масата.

При изследването си учените са наблюдавали реакциите на хората на 2 големи събития.

Първото е било концерт Big Beach Boutique, който се е провел в Брингтън през 2002 г. и е събрал 250 хиляди души.

Изчисленията са показали, че на всеки човек се полагало половин квадратен метър пространство.

Другото събитие е било протест срещу промените в здравеопазването във Великобритания. Този протест е събрал 7000 души, на които се е падало по 0.3 квадратни метра пространство.

Защо понякога тълпата ни стресира?

Анкетите на участниците от двете събития са показали, че хората, които се чувстват като част от цялото и се идентифицират с другите от масата, се радват на позитивни усещания и по-малко се чувстват потиснати от тълпата.

При участието на масови събития се наблюдава и противоположният ефект – хората, които се чувстват различни от тълпата и не споделят нейните емоции, се чувстват потиснати от нея.

Според екипа тези особености имат важно психологическо значение.

Психологията твърди, че всеки човек притежава множествена самоличност, базирана на членството ни в различни групи, като изпъкването на една или друга от самоличностите ни зависи от социалния контекст.

Защо понякога тълпата ни стресира?

Когато хората поделят една социална идентичност с други хора, те разглеждат тълпата като множествени проекции на самите себе си и следователно не се страхуват и притесняват от масата.

Един от авторите на изследването - д-р Джон Дръри, смята че тълпата е ефективен коректив, който може да посочва индивидуалистите в една група.

Индивидуалистите са хора, които се нуждаят от повече лично фиксирано пространство.

В заключенията си изследователите не са пренебрегнали факта, че погледната отвън тълпата може да изглежда доста плашеща и стресираща, но погледната отвътре, тя се възприема като атракция.

Това проучване е установило и че гласът на любимия може лесно да се разпознае в тълпата, но и лесно да се игнорира.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest