Ezine.bg»Статии»Любопитно»Миш-Маш»Предменструалният синдром ни е подарък от еволюцията

Предменструалният синдром ни е подарък от еволюцията

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190199
Предменструалният синдром ни е подарък от еволюцията

Предменструалният синдром (ПМС, предменструална болест или синдром на предменструалното напрежение) представлява съвкупност от емоционални и физиологични неразположения, които се проявяват у повечето жени преди, а понякога и по време на тяхната менструация.

В този период от месеца нищо в живота на една жена не е наред. Любимият ѝ опротивява, децата я дразнят, работата ѝ се струва ужасна, а приятелките ѝ не я разбират.

Всички симптоми на ПМС стават причина австралийският биолог Майкъл Джилингс да създаде хипотеза, според която съществува зависимост между това биологично явление и връзката между двама партньори.

Предменструалният синдром е еволюционна адаптация, чрез която жените увеличават възможността си да имат потомство, сочи изследването на Джилингс, публикувано в Evolutionary Applications.

Специалистът открил, че жените обикновено се сбогуват с партньор, когото вече не обичат, точно когато са обзети от предменструален синдром. Именно това го навело на мисълта, че специфичният за жената период служи като инструмент за естествен подбор, с който тя се отървава от мъж, който не я дарява с деца.

Предменструалният синдром ни е подарък от еволюцията

Връзката между ПМС и раждането на дете невинаги се осъзнава лесно. Знаем, че по време на бременност това състояние не се наблюдава, но след като бебето се появи, ПМС отново започва да се проявява. Тук обаче всеки етнолог би се сетил, че някога при първобитните племена жените в репродуктивна възраст почти нямали менструация, понеже или са били бременни, или са кърмели.

Което означава, че при предците ни симптомите на ПМС са имали само момичетата и жени със стерилен партньор. Ето защо Джилингс е на мнение, че това женско състояние се появява, за да може жената да зареже ненадеждния си партньор и да си намери друг, който да я дари с потомство и симптомите на ПМС да изчезнат.

Според специалиста механизмът, предизвикващ предменструалния синдром, в миналото се е срещал много рядко, но с течение на времето се е разпространил сред популацията. Така предменструалният синдром е станал нещо съвсем нормално, както кърменето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest