Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Човек може да има само четирима истински приятели

Човек може да има само четирима истински приятели

Приятели

Забравете хилядите приятели във Фейсбук. Човек в действителност може да има най-много четирима истински такива. Това ни е генетично определено. Ново проучване установи, че мозъците ни не могат да се справят във възприемането на по-голяма бройка и да ни накарат да се чувстваме емоционално близки с повече хора.

Всеки следващ човек ще бъде поставен в зоната на така наречената намаляваща емоционална близост. Колкото по-голяма е групата, която вие наричате ваши приятели, толкова по-голяма мозъчна сила ще се изисква от вас, като в един момент тя стига своя предел.

Резултатите от изследването категорично противоречат на всичко, което ни се казва днес в епохата на социалните мрежи. Ние знаем, че е нормално да имаме стотици приятелства във Фейсбук. Истината обаче е, че повечето от тях са мимолетни познанства с хора, с които ние нямаме трайна връзка.

Изследователите от университета в Оксфорд анализирали шест милиарда телефонни разговори, направени от 35 милиона души през 2007 година. Учените пресяли бизнес и ежедневни разговори, като търсели само хората, които правят реципрочни разговори. След това експертите категоризирани взаимоотношенията между хората на базата на това колко често индивидите си говорят помежду си, колко близки са си те и как се обръщат един към друг. Установени са четири различни слоя на интимност.

В най-вътрешния слой имали място само 4.1 души, а във втория слой имало 11.0, като в този брой се включват хората и от първия слой. Третият слой включвал 29.8 души, а четвъртият бил най-голям - 128.9.

Автор на изследването е Робин Дънбар, професор по еволюционна психология в Университета в Оксфорд. Според него ние прекарваме близо 40 процента от времето си с хората от нашия най-близък или вътрешен емоционален слой. Към тях ние се обръщаме по време на скръб, емоционално или финансово напрежение.

Приятелство

Следващият слой играе ролята на съчувстваща група. Ние знаем за техните проблеми, както и те за нашите, но при тях не се стига до дълбоко емоционално съпреживяване. Ако почине някой от тях, ние ще се разстроим и до там. Приятелството е плод на изключително здрава социална организация, казва професор Дънбар.

Броят на истинските ни приятели зависи и от нашите ограничения във времето, както и от емоционалния капитал, който ние сме решили да вложим в едно такова взаимоотношение, добавя още той.

Дънбар е основател на теорията за мозъчния капацитет на приятелството. Тя се нарича в научните среди Закон на Дънбар. Той дава своите предположения през 1990 година. Днес ученият смята, че поради развитието на социалните медии границата от четири приятелства ще се повиши, но няма да може да премине 6.

За справка според Фейсбук средният потребител на социалната мрежа вече има 338 приятели, а 15 на сто от потребителите имат повече от 500.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest