Ezine.bg»Статии»Любопитно»Мотивация»Слънчевите лъчи и по-дългите дни борят сезонното афективно разстройство

Слънчевите лъчи и по-дългите дни борят сезонното афективно разстройство

Слънчеви лъчи

Дълго време редица експерти отричаха, че късната есен и зимата причиняват депресия. Общоприетото мнение бе, че това е мит. Най-нови изследвания показаха обаче, че сезонното афективно разстройство действително съществува.

Проучване на университета в Юта доказа, че метеорологичните условия до голяма степен могат да повлияят на психическото и емоционалното здраве на човек. Ключовата променлива според данните в това изследване е влиянието на времето между изгрев и залез. От значение са и температурата, замърсяването на въздуха и количеството дъжд, когато вали. Най-важното обаче е количеството слънчева светлина, която всеки индивид получава.

Слънчевите лъчи и по-скоро тяхното количество са от основно значение за психическото ни здраве. Това е може би едно от най-важните открития в нашето изследване, споделя водещият на научния екип професор Марк Бичър.

Сезонно афективно разстройство

В дъждовни дни или в дни, когато въздухът в града ви е толкова замърсен, че едва дишате, може и да смятате, че сте подложени на повече стрес, но истината е друга. Разгледахме слънчевите излъчвания и по-специално какво количество светлина достига до земята. Разбира се, взехме предвид и облачните и дъждовни дни, замърсяването. Оказа се, че последните не са чак от такова значение за психическото ни здраве, колкото важни са слънчевите лъчи, обяснява още работата си Бичър.

Психотерапевтите трябва да бъдат предупредени и да са наясно, че техните услуги ще бъдат особено търсени през зимните месеци, казва в заключение още той. Учените открили, че дори и един час слънце по-малко на ден може да направи човек податлив на депресия и емоционален стрес. Така в края на краищата се оказва, че щастието до голяма степен се дължи на слънчевите лъчи и по-дългите дни.

Зима

Изследването е показало, че на сезонното афективно разстройство е податлив всеки трети човек. Учените препоръчват в по-тъмните месеци на годината да си набавяме повече светлина. Това означава да се стремим да оставаме малко по-дълго навън въпреки студа, да пребиваваме в по-осветени помещения и при нужда да провеждаме профилактична когнитивна поведенческа терапия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest