Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Шопинг манията поражда много други

Шопинг манията поражда много други

Нина НордНина Норд
Джедай
2k348
Пазаруване

Излизате, за да купите свещ във формата на сърце, за да зарадвате любимия си. След няколко часа се връщате вкъщи с няколко пакета, а след като ги изпразните, се оказва, че не сте купили нищо смислено.

Повечето ви покупки са свързани най-вече с някакви разпродажби, които ви пробутват съмнителни стоки, и с промоционални пакети на едро.

Да, за съжаление тези синдроми категорично сочат, че сте подвластни на една от болестите на века – шопинг манията.

Ако имате натрапчивата идея, че трябва да купите нещо, независимо какво е то, най-вероятно страдате от синдрома на импулсивните покупки или синдрома на ненужните разходи, който съвременните психолози наричат омниомания.

Той се слага в един разред със зависимостта от алкохол и цигари и според специалистите най-засегнати от него са жените над 20-годишна възраст в големите градове. Когато предстоят празници, синдромът се изостря.

Психолозите обясняват феномена – отивам да си купя хляб и излизам от магазина с три плика, пълни догоре – с факта, че най-лесният начин за сваляне на стрес, особено у жените, е пазаруването.

Синдромът на импулсивните покупки има свои разновидности. Това са лейбълманията – желанието да се купуват само стоки, които са произведени от определени производители, най-вече от високия ценови клас.

Шопинг Мания

Следва сейлзоманията – болезнено и неудържимо желание да се купи нещо, само защото има разпродажба. Гаджет адикция – характерна е най-вече за мъжете и се изразява в желанието да се купят най-новите технически изобретения.

Постшопинговата депресия се изразява в апатия и раздразнение след покупка на вещ, която е била много желана преди това. За да се предпазите от пристрастяване и вманиачаване, следвайте съветите на психолозите.

Те съветват да се съставя предварителен списък с покупки, към който да се добавят едно-две неща като бонус. В никакъв случай не пазарувайте, когато сте гладни, защото тогава количеството храна, което плащате на касата, би трябвало да стигне поне за две семейства.

Когато се върнете вкъщи обаче, вие го излапвате за два дни, защото сте купили най-вече неща, които не са от първа необходимост и бързо свършват. Вземете си определена сума пари, за да се съобразявате с нея.

Не използвайте дебитни и кредитни карти, когато пазарувате, съветват психолозите. Когато вместо суха пара давате на касата карта, вие на практика не усещате, че харчите пари.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest