Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Лошите навици, които показват, че сме по-умни от другите

Лошите навици, които показват, че сме по-умни от другите

Лошите навици, които показват, че сме по-умни от другите

Всеки има навици, които дразнят околните и биват определени от обществото като лоши. Това важи особено, ако ги практикуваме до крайност и интензивна честота. В малки дози обаче, тези така наречени лоши навици могат да бъдат част от здравословния ни начин на живот.

Дори и леко отклонение от нормата може да ни направи по-творчески настроени, да разсее напрежението и да намали нивата на стрес.

Така например отлагането във времето често бива заклеймявано от обществото. Филмите, книгите, телевизията всячески се опитват да ни втълпят, че трябва да сме решителни и да действаме на момента. Експертите в психологията обаче твърдят друго. Според тях отлагането не означава само мързел и нерешителност, а подсъзнателно изчакване на точното време.

Също осъждано от обществото е и гризането на ноктите – навик, смятан за отвратителен. Скорошно изследване, което проследило развитието на 1000 деца, показало, че от гризането на ноктите и смученето на палеца има полза.

Когато хлапетата били на 5-годишна възраст, учените ги попитали, както и техните родителите, дали имат някои от споменатите вредни навици. Децата били отново интервюирани на 13, а после и на 32-годишна възраст. Оказало се, че малчуганите, които си гризали ноктите и смучели палеца като малки, нямали никакви алергии като възрастни.

Лошите навици, които показват, че сме по-умни от другите

Един от най-дразнещите навици е оплакването. Всеки има поне един колега, който се оплаква за всичко – от времето, през бавното обслужване в ресторанта до количеството работа, която има да върши. Изследвания показват обаче, че тези, които се оплакват, са хора, които поставят сами на себе си стандарти, графици и крайни срокове в главите. Това ги прави много по-организирани и работоспособни. Също така много често оплакването се възприема, че е в резултат от много свършена работа (дори това да не е вярно).

Дъвченето на дъвка се възприема за грубо поведение, особено ако го правите по време на съвещание или интервю за работа. Не го правете. Когато обаче сте сами, този навик може да е ключ към производителсността и релаксацията. Многобройни проучвания предполагат, че дъвката ви помага да се чувствате по-бдителни и съсредоточени. Други изследвания показват, че дъвката увеличава настроението и намалява нивата на стресовия хормон кортизол.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest