Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Богати източници на растителен протеин

Богати източници на растителен протеин

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Богати източници на растителен протеин

Протеинът е ключова част от здравословното хранене. Може да бъде трудно да получите дневната си доза като вегетарианец, ако не сте сигурни кои са най-добрите вегетариански храни, богати на растителни протеини.

Забравете протеиновите шейкове, всякакви прахове и добавки, обърнете се към натуралните храни, а ако не знаете кои точно са те, продължете да четете.

Протеинът се състои от по-малки единици, наречени аминокиселини и е от съществено значение за възстановяването на увредените клетки и изграждането на нови. Той е важен за изграждането на тъкани, мускули и кости, така че е абсолютно необходимо да се уверите, че тялото ви получава това, от което се нуждае.

Най-добрите растителни източници на протеини

Ако избягвате определени групи храни, като месо и риба, може би мислите, че вашите протеинови варианти са малко ограничени, но всъщност имате много други възможности за растителни източници на протеин.

Диета с растителни протеини

Зърна и бобови растения

Лещата, нахутът и бобовите растения като цяло са отличен основен източник на протеини - 100 г сварена леща съдържа около 9 г. Нахут, черен боб, бял боб са лесен начин да увеличите приема на протеини. Съществуват и редица зърнени храни като овес, ечемик, ориз и киноа, които могат да добавят протеин към менюто ви по изключително разнообразни начини.

Киноа по-специално е ценна вегетарианска съставка, тъй като е един от малкото растителни източници, класифицирани като пълноценен протеин. Това означава, че съдържа всичките девет от незаменимите аминокиселини.

Соя и тофу

Соевият протеин е много гъвкава съставка и може да се превърне в много различни вкусни форми на вегетариански ястия. Тофу, например, се прави от извара от соево мляко и може да бъде чудесно, когато го прибавите към вегетариански зеленчукови ястия, пържени картофи, спагетки със зеленчуци или салати без месо.

Веган храни с протеини

Самите соеви зърна могат да се консумират самостоятелно или да се превърнат в соево мляко, мисо или вкусно темпе. На 100 г соевите зърна се съдържат около 15 г протеин. Въпреки че растителните и животинските протеини се усвояват по различни начини от нашето тяло, соята е чудесен зеленчуков заместител на месото и определено се адаптира лесно.

Ядки и семена

Ядките и семената са удобен източник на растителни протеини и основни мазнини. Има някои видове, които са особено богати на протеини: бадеми, кашу, семена от чиа и ленено семе са популярни протеинови опции. Порция от 30 грама бадеми съдържа около 6 грама протеин.

За да си набавите растителни протеини, наблегнете на блюда с боб, вкусни рецепти с грах и вкусотии с нахут.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest