Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Диети»Отслабване с фастинг (периодично гладуване)

Отслабване с фастинг (периодично гладуване)

фастинг

Всички диети за отслабване изискват някакъв вид лишение от храна и това означава насилие над тялото. Идеалният вариант е отслабване като ядем всичко.

Подобно нещо изглежда пълна химера, но е възможно. Този метод е ефективен и разбираемо много модерен в момента. Нарича се фастинг, което се превежда буквално като периодично гладуване.

Какво представлява гладуването на интервали?

На практика става въпрос за диета за отслабване, състояща се в периодичен отказ от храна. Най-популярна е системата 16 часа глад и 8 часа нормално ядене без никакво ограничение.

Подобно хранене кара тялото да гори запасите си от мазнини. Предимство на диетата е, че изобщо не се налага отказ от храна. Нужно е само да се пропусне едно от храненията. Изборът е между закуска, обяд и вечеря и е личен на всеки практикуващ фастинг.

В емоционален план това е много по-прост метод от пълния глад или от отказ от храна в определени дни. Няма никакво ограничение на храните, които може да се консумират, включително сладко, тестени изделия и месо.

Принципът на периодичното гладуване, наречено фастинг, се състои в 16-часовият отказ от храна, оптимизиращ секрецията на инсулина и това прави тялото по-нечувствително към въглехидрати с висок гликемичен индекс, а също така намалява усещането на глад.

Тялото гори запасите от мазнини по време на гладуването, без да е претоварено от обработка на храната. Празният стомах в това време си почива и имунитетът и хормоналните нива се регулират.

отслабване с фастинг

Този принцип има положително въздействие върху възпалителните процеси в тялото, регулира и нивата на кръвна захар. Благотворното влияние върху мозъчната дейност също трябва да се отбележи.

Въпросът кога може да се яде е най-важният за провеждащите диетата. Изборът е личен и зависи дали гладуващият е по-добре настроен да пропусне закуската, или предпочита да не се храни вечер. Резултатите не зависят от времето, през което не се консумира храна, а от строгото спазване на 16-часов глад и 8-часово хранене.

Противопоказания за провеждане на тази диета съществуват и те се отнасят за болни от гастрит, жлъчни оплаквания, проблеми с надбъбречната жлеза, както и бременни жени.

За да бъде напълно успешна тази диета, най-добре е тя да се превърне в постоянен начин на хранене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest