Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Диети»Диетите могат да доведат до депресии

Диетите могат да доведат до депресии

Жана Г.Жана Г.
Новак
554196
Диети

Диетите като цяло лишават организма от хранителни вещества и в дългосрочна перспектива могат да доведат до появата на депресии. Това важи най-вече за нисковъглехидратните диети.

Нисковъглехидратните диети са ефективни при нужда от бързо намаляване на теглото, но този тип хранене, ако е по-продължително, може да окаже негативно влияние върху организма.

При намален прием на въглехидрати не е изключено повишаването на нивото на липопротеини с ниска плътност – вредния холестерол. Това може да предизвика развитие на сърдечно-съдови проблеми.

В следствие на определен хранителен режим високото ниво на вредния холестерол няма да се задържи за дълго време, но същото се отнася и за изчезналите килограми, които по правило човек много бързо възстановява.

Отслабване

Този вид диети крият и други опасности, които могат да са дълготрайни и да засягат тонуса и настроението. Такива са депресивните състояния. Те се пораждат най-често от непрекъснатото броене на калории, което може да доведе до вманиачаване, и до недоволство от постигнатите резултати.

Така се получава омагьосан кръг - колкото и да се опитва да отслабне човек с диети, това не може да стане веднага, и това може да доведе до психически срив.

Освен това в много от продуктите, от които човек се лишава, има и безценни хранителни вещества, антиоксиданти, които оказват позитивно въздействие върху сърцето и съдовете.

Така в организма намалява нивото на фолиева киселина, калций и целулоза. Желанието за намаляване на теглото може да се превърне в маниакално състояние, което е част от депресията.

Диетично хранене

При хора с такъв проблем възниква разстройство на хранителното поведение, което се характеризира с ниска самооценка, постоянен контрол на факторите за отслабване и стремеж чрез диета да се постигне промяна на начина на живот.

Постоянните диети водят до влошаване на настроението и предизвикват стресови състояния. При това те са съпроводени от непрестанно и непреодолимо желание за ядене на калорични и сладки храни.

Тези желания се предизвикват от постоянния прием на храна, която не ни задоволява с вкусовите си качества. Храненето по време на диета е еднообразно и човек губи вкусовите си възприятия към храната.

Появява се меланхолия, умора и депресия. При депресивни състояния човек често прекалява с яденето и така също се получава затворен омагьосан кръг.

За да се излезе от този кръг, е препоръчително колкото може по-често да се мисли за любимата храна и човек да си представя мислено как изяжда неща, които наистина му се ядат.

Колкото по-реално си го представяте, толкова по-малко организмът ще има нужда от вкусните и калорични храни. Така тренирате самоконтрола на организма си, което пречи на на излишното преяждане.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest