Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Мода»Модни Съвети»Защо обличаме момченцата в синьо, а момиченцата в розово?

Защо обличаме момченцата в синьо, а момиченцата в розово?

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190208
Деца

Едва ли има майка в днешно време, която да не си мисли, че най-естественото нещо на света е да облече момиченцето си в розови дрешки, а в момченцето си-в сини. Как обаче се е зародило разбирането, че единият цвят е женски, а другият мъжки?

През 1868 година излиза бестселърът Малки жени на Луиза Мей Олкът. В него за първи път се споменава за предназначението на синия и розовия цвят, пише DarikNews. Героинята Ейми поставя на ръчичките на две бебета по една панделка-розова на момиченцето и синя на момченцето, както се случвало във Франция.

В действителност французите наистина обличали момченцата в синьо, но не за да ги отделят от момиченцата. Това модно течение се зародило, тъй като през 1865 година император Наполеон ІІІ и съпругата му Южени облекли новородения си син в сини дрешки и го обградили със сини предмети.

Те подходили така, не защото детето им е момче, а защото искали чрез него да изкажат преклонението си пред Дева Мария. А неин цвят е синият. Така че в случая на французите синьото има религиозен смисъл.

Годините минават, а малчуганите, които доскоро носят роклички и имат еднакви прически, тъй като са деца и нямат нужда от полово разделение, вече започват да се обличат различно. Момченцата вече имат панталонки, а момиченцата всякакви роклички и полички във всевъзможни цветове.

Момиченце

През 1918 година обаче един голям американски магазин за детски стоки налага тенденцията момчешките дрешки да са в синьо, а момичешките в розово.

Според производителите на детски дрехи, синьото е по-подходящ цвят за момчетата, тъй като те се цапат повече и целта била петната да не си личат толкова. Розовият цвят пък сметнали за момичешки, защото е нежен и деликатен.

Ето че идват и 50-те години и настъпва времето, когато дамите решават да се сдобият с независимост. Те извоюват правото си да бъдат работещи жени, самотни родителки и стари моми.

За каузата си вземат розовият цвят като символ на тяхната независимост. Така американските жените определят, че розовият цвят ще принадлежи на дамите, а синьото-на господата. И тъй като нежният пол движи света и до днес, това разделение още е в сила.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest