Ezine.bg»Статии»Мода»Модни Икони»Великите дизайнери: Юбер де Живанши

Великите дизайнери: Юбер де Живанши

Юбер де Живанши

Костюмите на Юбер де Живанши за Одри Хепбърн и днес са част от модната история и трудно може да се определи кой от двамата е повлиял повече на другия. Тяхното приятелство е почти толкова известно, колкото дизайнерския гений на Живанши.

Юбер де Живанши се ражда на 20 февруари 1927 г. в Буве, Франция. Истинското му име е Джеймс Марсел Тафен. Едва четиригодишен той вече е омагьосан от старинните платове и рокли, които майка му колекционира. Когато 6 години по-късно посещава Павилиона на Елегантността на Световния панаир в Париж, Живанши решава, че иска да бъде моден дизайнер.

Едва навършил 19, той заминава за столицата на модата с надежда да изучи занаята при своя идол Кристобал Баленсиага. Съдбата обаче го отвежда в ателието на Джак Фат.

Той продължава обучението си при Робер Пигé преди Лусиен Лелонг да го вземе за свой асистент през 1947. Същата година Елза Шапарели му поверява своя бутик на Плас Вендом, където Живанши работи в продължение на 4 години.

На 2 февруари 1952 г. мечтата на Живанши се превръща в реалност: той създава своя модна къща. Първата му колекция е моментален успех. Приходите в деня на откриването се изчисляват на 7 милиона франка.

Юбер де Живанши проектира костюмите на Одри Хепбърн за участието ѝ във филми, които и служат за пътеводител на начинаещите актьори, режисьори и оператори. През десетилетията голяма част от облеклата на Живанши са красиво бродирани от прочутия майстор Льосаж, а други са вдъхновени от творчеството на Анри Матис, Жорж Брак, Хуан Миро – от най-известните им картини, от необикновения им колорит.

Живанши

През 1995 година мосю Живанши се разделя завинаги с основаната от него и управлявана в продължение на 43 години модна къща. През изминалите над четири десетилетия прочутият дизайнер е създал хиляди елегантни облекла – детски и дамски рокли, блузи, ансамбли, наметки, аксесоари – един свят на изящното изкуство, на истинския самороден блясък на изискаността и грацията.

Пред журналисти той не крие разочарованието си, че модната къща, носеща неговото име, попада в ръцете на лошите момчета на Англия – Джон Галиано и Аликзандър Маккуин (особено втория).

Той не одобрява модните ревюта, на които манекенките са наполовина голи и е против индустрията, която, за да те накара да купуваш нейните кремчета и парфюмчета, използва всички средства – шантави шоута, екстравагантни постановки, щурави и безсмислени ревюта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest