Грип

AdminAdmin
Администратор
1k1460
Грип

Грипът представлява инфекциозно заболяване причинено от РНК вируси, което поразява птици и бозайници. Засяга всички части на дихателната система. Има три основни вида грип - А, B и C. Подтиповете на вирусите се обозначават по следния начин А(H1N1). По сериозните инфекции могат да създадат условия за развитието на грипна пневмония. Понякога това заболяване по симптомите си може да се сбърка с обикновена настинка, но то е значително по-сериозно и невнимателния подход към него може да доведе до сериозни усложнения. Грипът не е устойчив на топлина и суша, затова се разпространява през влажните и студени месеци от годината.

Причини за появата на грип

Грипът се причинява чрез заразяване от болен. Периода от момента на заразяване, до проявата на първите симптоми се нарича инкубационен период и той е от 12 до 48 часа. Това е време, в което болният разпространява болестта, без да знае, че той самият е заразен. Разпространението на вируси от болния може да продължи от 3 до 7 дни, а при децата до десет и повече.

Разпространение на грипа

Това заболяване се предава по въздушно-капков път. По-рядко чрез контакт. Чрез вдишване на въздух, който съдържа вируса, се осъществява заразяването. Обичайно грипните вируси се отделят във въздуха чрез говор, кашляне или кихане от някой, който вече е заразен. Най-много грипни вируси се отделят при кихане и кашляне. Обичайно около болния се наблюдава т. нар. заразна въздушна зона, която има висока концентрация на грипни вируси.

Теченията лесно разнасят вируса и затова тясната зона на контакт е от значение (като пример препълнения градски транспорт). Най-лесно се заразяват децата до 6 години и възрастните хора. Голямото разпространение на заразата на грипа се дели на Епидемия и Пандемия. Епидемия е локално разпространение на заразата в град, област или държава. За Пандемия се говори, когато става въпрос за разпространение на заразата в световен мащаб. Последната грипна Пандемия е била през 1968 г. и е наречена „Хонконгски грип” от тип А(H3N2). Към наши дни светът преминава през пандемията от коронавирус или т.нар. Ковид-19.

Симптоми при грип

Симптоми на грип

Заболяването започва с обща отпадналост. Постепенно започват да се появяват и други симптоми: покачване на температурата, суха кашлица, болки в ставите и мускулите, главоболие, болки в очните ябълки, болки и зачервяване на гърлото, както и втрисане. По-рядко може да се наблюдава кървене от носа. Силната хрема не е характерна за това заболяване.

Първите два до три дни температурата се задържа между 39 и 40 градуса. Ако температурата спадне и после се покачи отново, това се нарича вторична инфекция. Грипът може да се появи като ревматичен или гастричен. Ревматичният е съпроводен с много силни болки в ставите, докато гастричния е свързан с облагания по езика, диария или повръщане. При втория в редки случаи може да се появи и жълтеница – жълто оцветяване на лицето.

Кой е застрашен от грип

Застрашени са всички хора, които имат контакт с болни от грип. Разбира се, по-голяма вероятност да се заразят имат хората с хронични заболявания, понижен имунитет, деца и възрастни.

Усложнения от грип

Най-често усложненията са свързани с дихателната система, проявяват се като пневмония, ларингит, бронхит, гноен менингит и др. По-рядко може да възникнат усложнения в сърдечно-съдовата система като перикардит. Може да възникнат тромбоза или флебити на вените и артериите. По-сериозните усложнения обичайно се развиват или при липса на лечение, или при хора в напреднала възраст, при които вече има други хронични заболявания.

Предпазване от грип

Противогрипна ваксина

По възможност хората, които работят с други в общи помещения, трябва незабавно да напуснат работното място, ако усетят симптоми на грип. Оставането на работа застрашава околните от зараза. Същото важи и за децата, ако имате съмнение, че детето ви е болно, не го пускайте на градина или на училище, не е нужно да се заразяват още деца. Ако ви е възможно, избягвайте градския транспорт. Здравословно е да вървите пеша няколко спирки. Това ще поддържа физическата ви форма, ще ви предпази от зарази и ще повиши имунитета ви. Хранете се здравословно, спортувайте и се обличайте подходящо в студените месеци. По-предписание може да пиете имуностимуланти или витамини.

Един широкоразпространен начин е поставянето на противогрипна ваксина. Обичайно те се поставят в началото на есенно-зимния сезон, в момент, в който човек е напълно здрав. Тези ваксини се създават от здравни организации, като покриват само очакваните през предстоящия сезон щамове на грипа. Ваксината ще ви предпази за около 6-7 месеца. Обичайна практика е хората да се ваксинират преди началото на всеки есенно-зимен сезон. Добре е да се поставят ваксини на хора над 60 години, които имат и други заболявания, за да бъдат предпазени от усложнения.

Диагностициране на грип

Обичайно посещение при личния лекар е достатъчно. Той ще ви изслуша и ще разпознае симптомите на грипа. Вероятно ще се съобрази и с наличната му информация от противоепидемичните служби.

Лечение на грип

Храни при грип

Избягвайте самолечението. Ако все пак боледувате рядко и симптомите ви не са тежки, може да опитате да останете у дома си, да пиете повече чай, да се храните здравословно и да си почивате. В случай че не се подобрявате на втория ден – обърнете се към вашият лекар.

Ако вече сте отишли на лекар, той ще ви предпише лекарства за облекчаване на симптомите. Като начало все пак почивайте си повече. Приемайте повече течности имайте предвид, че тук не се включват алкохол, кафе и газирани напитки. Добре е да консумирате билков чай, топла вода и плодови сокове.

Дори и да сте загубили апетита си, е важно да се храните правилно. За да се възстанови, организмът има нужда от достатъчно сила. Може да ядете различни супи, които да бъдат зеленчукови или с не много мазно месо – например пилешко. Препечен хляб и сирене също е добре за стомаха, особено ако имате диария или повръщате. Избягвайте трудно смилаемите храни като зелето. Яжте повече плодове и някои сурови зеленчуци, чрез които да си набавите витамините.

При някои по тежки форми може да ви се наложи да приемате антибиотик, но това е редно ако вече има гнойна инфекция. При леките симптоми и в случай че няма съпровождащи заболявания, това не е необходимо.

В заключение водете здравословен начин на живот, избягвайте сухи, влажни и непроветрени пространства. Ако имате симптоми се консултирайте с лекар. И най-вече отделете си време, за да се погрижите за себе си! Здравето е най-важно!

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest