Рушене на зъбите

AdminAdmin
Администратор
1k1460
Рушене на зъбите

Емайлът е тънката външна обвивка на зъба. Това е една от най-сложните тъкани в човешкото тяло. Той покрива короната на зъба, която е част от него и се вижда извън венците. Тъй като емайлът е с полупрозрачен цвят през него преминава светлина, но основната част на зъба е дентината, която от своя страна е отговорна за цвета на зъба.

Понякога кафето, чая, кока-колата, червеното вино, плодовите сокове и цигарите са отговорни за появата на петна по емайла на вашите зъби. Редовните посещения при вашия стоматолог за рутинно почистване и полиране може да помогне за премахването на повечето повърхностни петна и да ви даде спокойствието, че вашите зъби са здрави.

Емайлът помага за защитата на зъбите от ежедневна им употреба, като например дъвчене, хапане, схрускване и смилане. Въпреки, че емайл е твърд защитник за зъбите, то той може да се счупи или увреди, тъй като той изолира зъбите от потенциално болезнените температури и химикали.

За разлика от счупена кост, която може да зарасне, след като емайлът се разруши, щетите са необратими. Защото той няма живи клетки, като останалата част от тялото и не може да бъде поправен или възстановен.

Рушене на зъбите се случва, когато киселините износват емайла им. Емайлната ерозия може да бъде причинена от следното:

• Прекаленото потребление на напитки (високи нива на фосфорна и лимонена киселина)

• Плодовите напитки (някои киселини в плодовите напитки са по-ерозивни от акумулаторната киселина)

• Сухота в устата или ниско слюнчен поток (ксеростомия)

• Диета(високо съдържание на захар и нишесте)

• Киселинен отлив от зъбите

Стомашно-чревни проблеми

Лекарства (аспирин, антихистамини )

• Генетика (наследени условия)

• Факторите на околната среда (триене, износване и разкъсване, стрес и корозия)

Други изследвания посочват булимията, като причинител на емайланата ерозия и гниенето на зъбите. Булимия е хранително разстройство, което е свързано с склонност към преяждане и след това последващо повръщане, което е източник на киселина.

Слюнката също играе ключова роля в поддържането на зъбите здрави и силни. Не само, че тя се свързва със здравето на тъканите в тялото, слюнката предпазва емайла чрез полагане на покритие върху зъбите. Слюнката също разрежда ерозивните агенти, като киселината, премахва отпадъчните материали от устата и повишава защитните вещества, които помагат на борбата с бактериите в устата и болестите, причинени от тях.

В една здрава уста, богатата на калций слюнката помага за укрепване на зъбите ви, дори и ако пиете кисела газирана напитка или сок. Но когато се прекалява с киселите храни и напитки, това засилва процеса на разрушаване на зъбите.

Друг виновник за рушенето на зъбите е плака. Тя е лепкав филм на слюнка, хранителни частици, бактерии и други вредни вещества. Понякога бактериите в нея се увеличават и когато това се случи, увеличаването на киселините в нея започва да яде далеч по здравите минерали в зъбния емайл. Това води до разрушаване на емайла и зъба. А с течение на времето, ямите в емайла се увеличават и стават по-големи.

Симптоми при рушене на зъбите

Признаците на рушене на зъбите могат да варират, в зависимост от етапа на който е рушащият се зъб. Някои признаци могат да включват:

• Чувствителност. Някои храни (бонбони) и температурата на храни (гореща или студена) може да предизвика болка още в ранен етап на рушене на зъба.

• Промяна на цвета. Като зъбите се рушат те често променят своя цвят и стават по-жълти.

• Пукнатини и дупки. Ръбовете на зъбите стават по-груби и неравни, а по тях се появяват пукнатини и дупки.

• Тежка, болезнена чувствителност. В по-късните етапи на рушене на зъбите, те стават изключително чувствителни към температура и сладкиши. Може да почувствате болката, като болезнен удар, който спира дъха.

• Вендузи. Назъбвания се появяват на повърхността на зъбите. Когато емайлът ерозира, зъбът е по-податлив на кариеси.

За това грижете се за вашите зъби, защото това което ядете, пиете или правите може да ви изиграе лоша шега.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest