Хипокалциемия

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Хипокалцемия

Какво е хипокалциемия

Намаленото количество на калций в кръвта е състояние, което известно като хипокалциемия и се изразява в понижена концентрация на калций в кръвта. Калцият е елемент, който играе важна роля в голям брой физиологични процеси в тялото. Важен за нервната възбудимост и проводимост, за мускулната възбудимост, както и за секрецията на ендокринните и екзокринни жлези.

Йонизираният калций в кръвта се контролира от различни процеси, като хормонални и електролитни. Най-важно за поддържане на неговото ниво в нормални стойности имат метаболитните процеси на витамин D и паратхормона на щитовидните жлези.

Причините за хипокалциемия са много на брой и имат различен характер.

На първо място са хипопаратиреодизъм и резистентност към паратхормона; бъбречна недостатъчност и дефицит на витамин D. Още причини за хипокалцемия са рабдомиолиза; синдром на туморен разпад; панкреатит; злокачествени образувания в червата; цироза на черния дроб; Базедова болест; хипомагнеземия; сърдечна недостатъчност. Усложнения от преливане на кръв, продължително повръщане, диария и продължително гладуване, както и употреба на някои медикаменти и наркотици, алкохолизъм също могат да нарушат нормалните стойности на калция в кръвта.

Симптоми на хипокалциемия

Проявите на хипокалцемия се обуславят от невромускулна възбудимост и отлагане на калциеви соли в меките тъкани. Хипокалциемията има три форми – умерена, тежка и хронична.

Умерената хипокалциемия се характеризира със спазми на мускулите на лицето и крайниците. Появяват се изтръпвания и мравучкания, крампи на мускулатурата и усещане за иглички по крайниците и лицето.

Тежката форма на хипокалциемията се проявява със спонтанни и силно болезнени тетанични гърчове. Типични са схващанията ръцете, коремни болки, спазми в хранопровода, жлъчни колики. Когато тетанията обхване ларингеалните мускули съществува реална опасност за живота на човек. Не е изключено хипокалциемията да предизвика епилептичен пристъп, провокиран от понижената нервномускулна възбудимост. Сърдечно-съдовата система също може да бъде поразена, което се изразява в сърдечна недостатъчност и изменения в електрокардиограмата.

Хроничната хипокалциемия причинява кожни промени, които се характеризират със сухота, лющене, екземи и дерматит, падане на косата и чупливост на ноктите. При децата се наблюдават проблеми в развитието на зъбите.

Диагностициране на хипокалциемия

Поставянето на диагноза хипокалциемия се извършва на базата на провеждането на образни и лабораторни изследвания. Взема се проба урина, в която се изследват нивата на кортизол и адренокортикотропният хормон. От образните изследвания най-голяма информация дават компютърната томография и ядрено-магнитен резонанс.

Лечение на хипокалциемия

Млечни продутки

Симптомите на острата хипокалциемия се овладяват чрез вливането на 10% калциев глюконат. Лечението се извършва в болница, под наблюдението на специалист. Хроничната хипокалциемия се лекува според причината за нейното развитие. Налага се коригирането на калциево-фосфорния баланс чрез прилагането на препарати, които съдържат калций и витамин D.

При наличието на хипопаратиреоидизъм лечението се извършва на база приложението на активен метаболит, витамин D, витамин D2 и други капсули и маслени разтвори. Дозата на приложените медикаменти се определя индивидуално за всеки пациент. Когато е необходимо се предписва и препарат, съдържащ магнезий. Хипокалциемията е състояние, което задължително подлежи на лечение. Не бива да се допуска стойностите на калцият да достигнат критични норми.

Хранене при хипокалциемия

Препоръчва се да се увеличи консумацията на храни, които съдържат калций и витамин D, необходим за усвояването му. Храни, богати на калций са мляко и млечни продукти, риба и тофу. Портокаловият сок, плодове и зеленчуци съдържат редица полезни витамини. Витамин D може да се набави от черен дроб, сьомга, скумрия, сардини и яйчни жълтъци. Слънчевата светлина е важен източник на витамин D.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest