Хипертрихоза

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Хипертрихоза

Какво е хипертрихоза

Хипертрихозата представлява състояние на патологично окосмяване, при което космите по човешкото тяло се увеличават, пигментират и задебеляват. Не са уточнени точните причини за появата на това патологично окосмяване, но най-спряганите фактори са:

Генетични фактори – проявяват се още в първите години след раждането на детето, като могат да бъдат ограничени в една област или дифузни;

Ендокринни нарушения – зависят от жлезите с вътрешна секреция;

Медикаментозни фактори – прием на медикаменти на хормонална основа /кортикостероиди, андрогенни лекарства/ може да провокира нарушения в окосмяването;

Ракови условия – в някои случаи прекомерното окосмяване може да бъде един от симптомите на рак на някоя от жлезите с вътрешна секреция.

Според редица специалисти главните активатори на растежа на космите са естрадиол, тестостерон, кортикостероиди и тироидните хормони, намиращи се в щитовидната жлеза.

Типове хипертрихоза

Вродена хипертрихоза – това е изключително рядко срещано състояние, което е причинено от генетични мутации.

Вродена ланугинозна хипертрихоза - когато плодът се развива в утробата на майката, той обикновено се покрива с фин пласт безцветен мъх, който се нарича лануго. След навлизането в осмия месец от бременността, този пласт пада и се заменя от традиционния за скалпа пласт коса. В случаите на вродена хипертрихоза ланугото не пада и продължава да расте след раждането и през целия живот на човек. Дланите на ръцете, стъпалата и лигавиците не са засегнати.

Вродена генерализирана хипертрихоза – причинява повишено окосмяване по лицето и горната част на тялото при мъжете, а при жените то е в по-малки граници. Дланите, стъпалата и лигавиците отново не са засегнати.

Терминална хипертрихоза – характеризира се с наличието на напълно пигментирани косми, които покриват цялото тяло. Това състояние обикновено протича с хиперплазия на венците. Вродената терминална хипертрихоза е отговорна за термина „синдром на върколака”, поради наличието на гъсти, дълги и тъмни косми.

Придобита хипертрихоза – може да се получи по всяко време след раждането. Проявява се с пигментирано или непигментирано окосмяване, което може да обхване цялото тяло, но понякога е локализирано само в една област.

Генерализирана придобита хипертрихоза – често засяга бузите, горната устна и брадичката. Прекомерното окосмяване може да се появи и по долната част на ръцете и краката. Друга деформация, която е свързана с този тип на заболяването е наличието на множество косъмчета, които заемат един фоликул.

Диагностициране на хипертрихоза

Поставянето на диагноза хипертрихоза се извършва от специалист -дерматолог, който назначава провеждането на изследване на хормоналния и ендокринния статус на пациента. Друго важно изследване е трихограмата – специфично проучване на космите, което позволява на специалиста да установи важни детайли в заболяването на косъма. За целта е необходимо да се вземат 50-60 косъма, които се проучват под светлинен микроскоп.

Лечение на хипертрихоза

Тъй като хипертрихозата може много да влоши социалния живот, особено при жените, медицината предлага различни начини за отстраняването му. На първо място, ако състоянието е причинено от тумори, кисти, хормонални нарушения и прием на някои медикаменти, то лекуващия лекар трябва да назначи курс за тяхното лечение. Състоянието трябва да се лекува навреме, заради неудобството и смущението, което причинява на болните. Може да доведе до психични проблеми, ниско самочувствие и дори пълно отчуждение от околните. За да се избегнат всички тези последствия могат да се предприемат редица мерки.

Основно приложение от козметичните процедура имат студената епилация, химичните депилатори и термодеструкцията чрез пинсета и електрическа игла. Лазерната епилация е метод, който дава изключително дълготраен ефект. Тя намалява окосмяването, защото въздейства директно върху космения фоликул.

Не е изключено повечето от козметичните процедури да причинят странични ефекти като раздразнение, зачервяване и промяна в пигментацията на кожата. Поради тази причина, изборът на процедура трябва да се съгласува с дерматолог.

Хипертрихозата може да бъде повлияно и от антиандрогенните препарати. Това могат да бъдат различни орални контрацептиви, кортикостероиди, флутамид, спиронолактон и други подобни, които се изписват от специалист за всеки конкретен случай.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest