Хиперпролактинемия

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Хиперпролактинемия

Пролактинът представлява хормон, секретиран от клетки в предната част на хипофизната жлеза. Физиологичните му функции са свързани с продукция на кърма след раждане.

Пролактинът няма пряко отношение към половите жлези, но прекалено високите му стойности се отразяват и на тяхната функция.

Хиперпролактинемия е състояние, при което стойностите на пролактин са завишени над нормалното. Нивата на серумния пролактин са повишени, когато надвишават 20 ng/ml.

Същността на хиперпролактинемия се изразява в това, че всеки един процес, който се намесва в синтеза на допамин, транспорта му до хипофизата или действието му върху пролактин продуциращите клетки може да доведе до хиперпролактинемия.

По време на бременност се наблюдава десетократно увеличение на нивата на пролактина. Той се повишава и след физическо натоварване, хранене и дразнения на гръдната стена /изгаряне, оперативна намеса, травма, симулация на зърната и др./. Психически и физически стрес също могат да стимулират секрецията.

Хиперпролактинемия може да бъде провокирана и от редица медикаменти. Синдромът на поликистозни яйчници е друга причина за високи нива пролактин. Нивата му се увеличават при хронична бъбречна недостатъчност.

Симптоми при Хиперпролактинемия

Когато се изключи бременност, прием на медикаменти и съпътстващо заболяване, причината за хиперпролактинемия трябва да се търси в самата хипофизна жлеза.

Симптоми при хиперпролактинемия

Хиперпролактинемия при жени преди менопауза се изразява в безплодие и аменорея /липса на менструация/. В около 80% от случаите се наблюдава галакторея – изтичане на секрет от гърдите извън период на кърмене.

Някои жени се оплакват само от липса на менструално кървене. Първото и най-характерно оплакване при хиперпролактинемия е главоболието, което е силно, непреходно и не преминава с болкоуспокояващи.

Хиперпролактинемия води до безплодие, еректилна дисфункция и намалено либидо при мъжете. Обичайни явления при мъжете са и гинекомастия и галакторея. И при двата пола дълготрайната хиперпролактинемия се свързва с ниската костна плътност.

Тя е намалена с 15-30%, което значително повишава риска от фрактури. При жените хиперпролактинемията се свързва с повишен риск от рак на гърдата.

Диагностициране на хиперпролактинемия

Рак на гърдата

За да се диагностицира хиперпролактинемия трябва да се назначи изследване на нивото на хормона в кръвта. Голяма част от причините за хиперпролактинемията се изключват още при снемането на анамнезата, оценка на бъбречната и тиреоидната функция, тест за бременност.

Различните стимулационни тестове нямат диагностична стойност. След като се изключат други причини за хиперпролактинемията, диагнозата пролактином /доброкачествен тумор в хипофизата/ се потвърждава чрез компютърен томограф или ядрено-магнитен резонанс.

Лечение на хиперпролактинемия

Основните цели в лечението на хиперпролактинемия са предотвратяване на остеопороза, възстановяване функциите на гонадите /половите органи/, спиране на галактореята и не на последно място намаляването размерите на тумора.

Ако се докаже наличието на тумор, подходът на лечението зависи от неговата големина и желанието за репродукция на пациента. Всички пролактиноми се лекуват в началото с допаминови антагонисти. Те потискат секрецията на пролактин и намаляват големината на тумора.

Друг подход в лечението е хирургичната намеса. Успехът на оперативното лечение е по-висок, когато стойностите на пролактина са по-ниски. Лъчелечението е последен метод на избор, който се прилага, ако след операцията има остатъчна туморна маса или лицето изпитва непоносимост към допаминовите антагоности.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
52
43
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати