Нодозен полиартериит

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Нодозен полиартериит

Васкулит представлява общо наименование на група редки заболявания, които се характеризират с възпаление на кръвоносните съдове.

Всяко едно заболяване от групата на васкулитите се характеризира с особености, произлизащи от вида на засегнатите кръвоносни съдове.

Нодозен полиартериит /Polyarteriits nodosa/ представлява системен васкулит, който води до поразяване на малки и средни по размер мускулни артерии. Получава се исхемия на тъканите, които тези артерии кръвоснабдяват.

Нодозният полиартериит засяга сърцето, бъбреците, кожата, периферните нерви, мускулите и стомашно-чревния тракт. Всички органи или система от органи могат да бъдат засегнати. Нодозният полиартериит е познат още и като възлест.

Най-често се засягат бъбречните артерии /85%/; коронарните артерии /76%/; чернодробните артерии /63%/; стомашно чревния тракт /51%/.

Артерии

В повечето случаи причините за възникването на това заболяване остават неизвестни. Смята се, че основни виновници са различни инфекции, по-специално вирусните.

Нодозният полиартериит е автоимунно заболяване, като заболелите са по-често мъже в млада или средна възраст.

Симптоми при нодозен полиартериит

Нодозният полиартериит може да се прояви по няколко различни начина. Според остротата на протичане на заболяването се различават по-бавно прогресиращи и ограничени форми и такива с бърза еволюция и многосистемно засягане.

Обикновено нодозният полиартериит започва с неспецифични симптоми като отпадналост, повишена температура, загуба на тегло. Наред с това се наблюдават и прояви, които сигнализират за многосистемно засягане – обрив на кожата, артрит, периферна невропатия.

Паралелно се появяват симптоми от някои външни органи, като бъбреци, сърце, стомашно-чревен тракт и др. При част от болните може да има изолирано засягане на органите – отделни вътрешни органи, периферни нерви, кожа.

Диагностициране на нодозен полиартериит

Васкулит

Симптомите при нодозен полиартериит са твърде разнообразни, което допълнително затруднява и усложнява поставянето на диагнозата.

Използват се някои критерии за диагностицирането на болестта – тестикуларна болка, загуба на тегло, мускулна слабост, миалгия, хистологични промени при биопсия и др.

Биопсията и ангиографията има важна диагностична стойност. Наличието на поне три от поставените десет критерия има много важна информативна стойност за поставянето на точната диагноза.

Лечение на нодозен полиартериит

Назначаването на подходящо лечение зависи от формата на протичане на заболяването. В повечето случаи се започва с прилагането на кортикостероиди.

При по-бързо прогресиращите форми на нодозен полиартрит паралелно с кортикостероидите се назначават и цитостатици. Това заболяване се лекува с комплексна терапевтична схема, в която може да включат и различни други медикаменти.

Нодозният полиартериит се лекува успешно в около 90% от случаите. Колкото по-рано се открие заболяването, толкова прогнозата е по-благоприятна. В случай на прогресия на нодозния полиартериите, прогнозата е сериозна.

Предпазването на нодозен полиартериит и като цяло от тази група заболявания е практически невъзможно, поради факта, че причината за възникването им все още не е напълно уточнена.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest