Есенциален тремор

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Тремор

Треморът е медицинско състояние, което се проявява с ритмични, неволеви свивания и отпускания на мускулите. Треморът може да порази ръцете, торса, краката, лицето, главата, гласните струни. Един от най-често срещаните видове тремор е т.нар. есенциален тремор.

Есенциалният тремор представлява прогресивно неврологично заболяване, чиято най-характерна проява е треперенето на ръцете по време на волеви движения, като хранене и писане.

Есенциалният тремор е най-често срещаното двигателно разстройство. Заболяването е доброкачествено, но е свързано със сериозно влошаване качеството на живот.

Засяга около 4% от лицата над 40-годишна възраст, като този процент нараства прогресивно във възрастите над 50, 60 и 70 години. Есенциалният тремор може да се появи във всяка една възраст.

Треморът може да засегне главата, долните крайници или долната челюст. По правило той започва от ръцете и с течение на времето се разпространява към други части на тялото.

Точната причина за появата на есенциален тремор не е ясна, но се смята, че има значителен генетичен компонент, защото много от засегнатите лица имат член от семейството със същото заболяване.

Откриват се и специфични изменения в дял от главния мозък, който координира движенията и поддържа равновесието. Обсъжда се и значението на някои невротоксини, попадащи в организма чрез храната.

Симптоми при есенциален тремор

Есенциалният тремор се проявява като ритмично треперене на мускулите, която се проявява единствено при мускулно усилие, но не и при състояние на покой.

Това треперене обикновено се засилва при занимания, които изискват концентрация, при силни емоции, умора, прием на кофеин, понижаване на кръвната захар. При много хора проявите на есенциалния тремор са особено силни след събуждане, след което трепереното изчезва.

Треморът обикновено се свързва със затруднено вербално изразяване. Няма определено правило, което да изчисли темпа на прогресия, което означава, че заболяването може да се развива както бавно, така и бързо.

Въпреки че състоянието най-често е умерено, то може да затрудни извършването на най-обикновени ежедневни дейности. Това важи в пълна сила за занимания, които изискват много прецизна координация, каквито са писането, шиенето и др.

баба и внуци

В по-тежките случаи есенциалният тремор нарушава или дори прави невъзможен процеса на хранене, обличане и самообслужването като цяло. Не е изключено да бъде нарушена възможността за поддържане на равновесие.

Освен всички двигателни неудобства, които есенциалният тремор предизвиква, той се свързва с редица медицински състояния като повишен риск от развитие на различни депресивни състояния и деменция.

Диагностициране на есенциален тремор

Диагностицирането на есенциален тремор се извършва изцяло на базата на клиничната картина. В някои случаи треморът се появява в комбинация с други неврологични разстройства, като болест на Паркинсон и дистония, при която продължителни мускулни контракции водят до заемане на нетипична позиция на тялото.

Лечение на есенциален тремор

Въпреки че не установено какво точно поражда есенциалния тремор, съществуват лекарства, които могат да облекчат състоянието. Това са някои бета-блокери и антиконвулсанти.

Важно е да се отбележи, че употребата на лекарства може да предизвика някои странични ефекти, поради което те трябва да бъдат заместени или комбинирани с активни физически упражнения. Те могат да подобрят координацията и същевременно да укрепят засегнатите мускулни групи.

Друг ефективен, но много сложен терапевтичен метод е дълбоката мозъчна стимулация. Тя се изразява във въвеждане на електрическа сонда в таламуса на мозъка. Част от тази сонда се прикрепва за гръдния кош с помощта на специално устройство, което прекратява сигнала, провокиращ треморите.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest