Чупливост на костите

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Чупливост на костите

Чупливостта на костите или лесно чупливите кости е състояние, при което костите са твърде изтънени и неустойчиви, в резултат на което са лесно чупливи.

Откриването на причините за чупливостта на костите и тяхната превенция е изключително важна. Чупливите кости могат да причинят редица проблеми в социалния живот, лесното поддаване на травми ограничава физическата активност.

Причини за чупливост на костите

Остеопороза – това е едно от най-често срещаните заболявания както при мъже, така и при жени. Все пак жените са по-засегнатата група. Остеопорозата се характеризира с ниска костна плътност и влошаване на костната тъкан. Повишената костна чупливост е предизвикана от фрактури, които са основния аспект на заболяването.

От 30-годишна възраст костите започват да изтъняват и всяка година губят около 1% от своята маса. Към 70-тата година на човек костната маса намалява с почти 50%.

Според някои лекари над 70% от фрактурите на прешлените или бедрените кости се дължат на остеопороза. Голям процент от тези хора не могат да се движат без чужда помощ поне година след инцидента и се нуждаят от постоянни грижи.

Изключително притеснителен е фактът, че все повече млади хора страдат от намалена костна маса и остеопорозата започва да се наблюдава и при по-млади хора, а не както беше характерно допреди няколко години – при хора над 50-годишна възраст.

Остеогенезис имперфекта – това е рядко срещано заболяване, което се характеризира с нарушение на съединителната тъкан и повишена чупливост на костите, което се проявява с предразположеност към различни фрактури. Причина за това заболяване са специфични мутации в определени гени, които водят до намаления синтез на проколаген или синтез на дефектен такъв.

Симптомите при остеогенезис имперфекта варира от типа и мястото на мутацията. Основните форми на заболяването са вродена и късна, като първата е по-тежка. При късните форми заболяването се характеризира с фрактури.

Възможно е чупливостта на костите при деца да се дължи и на рахит, рак на кръвта, метаболитни нарушения, ювенилна идиопатична остеопороза и други.

Диагностициране на чупливост на костите

Счупена ръка

Костната плътност се измерва със специфичен метод, наречен двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия. Благодарение на този метод се измерва не само костната плътност, но се оценява и рискът от фрактура. Изследването продължава 10-20 минути, безболезнено е и има ниско лъчево натоварване.

Процедурата е безопасна, но при бременност трябва да се обсъдят евентуалните рискове за плода. 24 часа преди изследването не бива да се консумират богати на калций медикаменти и храни. Ранното диагностициране на остеопорозата могат да се вземат мерки като промяна на двигателния и хранителния режим.

Лечение на чупливост на костите

Чупливостта на костите се дължи преди всичко на остеопороза, поради което е необходимо да се обърне внимание на основното заболяване. Лечението на остеопорозата се изразява в прием на медикаменти, както и хранителен режим, богат на калций и витамин D.

На пазара се предлагат редица медикаменти за лечение на остеопорозата, предимно от групата на калцитонин и бифосфонати.

Дневният прием на калций с храната трябва да е 1200 мл

елементарен калций и 800 единици витамин D. Лечението трае цял живот, защото, за съжаление, остеопорозата е нелечимо заболяване, което подобно на хипертонията и диабета изисква прием на медикаменти и определен режим на хранене.

Когато чупливостта на костите е причинена от остеогенезис имперфекта, не може да се назначи конкретно лечение, защото такова не съществува.

Обикновено болните хора се подлагат на физиотерапевтично лечение, а ако има и инфекция на костите по време на фрактурите, лечението е с антибиотици. Профилактиката на остеогенезис перфекта е важна. Хората, засегнати от това заболяване, трябва да ограничат физическата активност, за да предотвратят чести фрактури.

Предпазване от чупливост на костите

Правилното хранене и редовното спортуване са най-добрата комбинация за поддържане на здравината на костите. За да се понижи рискът от чупливост на костите, ежедневното раздвижване е много важно. Трябва да се спортува поне 2-3 пъти седмично.

Един от най-ценните витамини за костите е витамин D. Слънцето е страхотен начин да се набави този витамин, но е възможно да се набави и чрез храната. Богати на витамин D са яйцата, гъбите, печената риба и авокадото.

Друг много важен елемент за костите е калцият. Най-големите доставчици на калций са млякото и овчето сирене, бадемите, стафидите, морковите, спанакът, зелето и морковите. Продуктите, богати на витамин С, цитрусовите плодове също са много важни.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest