Дискинезия

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190199
Болки в Стомаха

Дискинезията представлява състояние, което засяга предимно жлъчния мехур. Жлъчният мехур, наричан още жлъчка, се явява спомагателен орган на храносмилателната система. Неговата основна дейност е да съхранява жлъчният сок, стимулиращ храносмилането.

При налична дискинезия се забелязва широк спектър от нарушения, засягащи жлъчния мехур и жлъчните пътища. Дискинезията се класифицира като първична, вторична, хипертронична и хипотонична.

Първият вид се дължи на хормонални и емоционални промени, а вторият се обуславя от протичащо вече заболяване, свързано с пикочните пътища, червата, стомаха или някакъв друг орган. Третият вид дискинезия пък е повлиян от парасимпатикусовата нервна система. Последната разновидност на състоянието пък се повлияна от симпатикусовата нервна система.

Симптоми при дискинезия

Симптомите, съпътстващи това състояния, могат да бъдат от най-различно естество. При хипертроничната дискинезия имаме контракция на жлъчния мехур и спазми на сфинктерите на жлъчните канали. При хипотоничната дискинезия болката е тъпа, но продължителна. Заедно с нея пациентът усеща тежест в дясното подбедрие.

Освен това в същата област на корема се наблюдават и крампи. При някои пациенти може да се усеща само лек дискомфорт в областта. Наблюдава се още гадене и обща отпадналост. Обичайно тези и други оплаквания спохождат болните 30-40 минути, след като са консумирали хранителни продукти с богато съдържание на мазнини.

ЖЛъчка

Причини за дискинезия

Причините за пораждане на дискинезия могат да са разнообразни. Така например се оказва, че смущения в работата на жлъчния мехур могат да се получат при наличие на камъни в този орган. За състоянието благоприятстват още остър или хроничен панкреатит и други смущения в храносмилателната система.

Фактор, обуславящ появата на дискинезия, е и някакво хронично възпаление. От друга страна има солидни доказателства, че напрегнатото ежедневие и стресът са решаващи за развитието на състоянието. Други причини, които лекарите посочват, са наднорменото тегло и консумацията на вредна храна.

Диагностициране на дискинезия

Голяма част от жлъчни заболявания притежават симптоми, сходни с тези на дискинезията. Ето защо при наличие на противоречиви оплаквания само специалист би могъл да постави адекватна и надеждна диагноза. Повечето изследвания, които се назначават, е с цел да бъдат изключени други болести като рак на жлъчния мехур или камъни в жлъчката.

Прегледът стартира с разговор между пациента и лекаря, в който болният трябва детайлно да обясни за смущенията, които има. След анамнеза и преглед се пускат и кръвни изследвания, които включват пълна и диференциална кръвна картина. Лекарят прави и ехографско изследване на корема, за да може да се информира за състоянието на черния дроб и жлъчния мехур.

По време на този преглед може да бъдат открити камъни в жлъчния мехур, а също така да установи и жлъчно възпаление. Чрез ултразвука специалистът определя вида на жлъчните пътища като цяло. Ако се забележи разширение, това може да е признак за запушване на дадена зона от камък (шлака). Възможно е и медицинското лице да назначи холецистография.

Плодове

За целта се инжектира контрастна материя в кръвоносен съд. След преминаване през черния дроб тя попада в жлъчния мехур. Това спомага за разглеждане на жлъчния мехур и жлъчните пътища.

Когато изслуша оплакванията на пациента, лекарят може да се усъмни и за протичане на злокачествен процес. Ето защо, за да е напълно сигурен в диагнозата си, той може да си послужи в ядреномагнитен резонанс. Не е изключена и употребата на компютърна томография.

Лечение на дискинезия

След като се открие причината за поява на дискинезия, може да започне и лекуването на увредения орган. При различните видове дискинезия се прилага различно лечение. При хипотоничната дискинезия например болният трябва да приема медикаменти, които да стимулират отделянето на жлъчка.

Не е изключено обаче да се наложи отстраняване на жлъчния мехур по оперативен път. За щастие развитието на съвременните технологии позволява това да се случи по безкръвен начин, с помощта на така наречената лапароскопия, която се явява минимално инвазивна операция.

За да е по-ефективно лечението, пациентът трябва да спазва определена хранителна диета. Той трябва да ограничава тежките и мазни храни (тлъсти речни, морски и океански риби, пържено, карантия, свински джолани, консервирани колбаси, сланина, пача, дивеч и др.), шоколада, алкохола, кафето и яйцата. Допре е да хапва повече зеленчуци и плодове.

Народна медицина при дискинезия

Съществува голямо разнообразие от билки, които спомагат за регулиране на функциите на жлъчния мехур. Народната медицина силно препоръчва отвари от бял равнец, глухарче и жълт кантарион. От първата билка се приема по една чаша тридесет минути преди хранене. Чаша чай от жълт кантарион пък се приема половин час след хранене.

Отварата от глухарче пък може да се пие и в по-големи количества, като освен чай може да се консумира и пресни листа от същото растение. Други билки, използвани при смущения в работата на жлъчката, са змийско мляко, жълт смил и кисел трън.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

4.4
52
43
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати